Viróza není nachlazení

I když se viróze často říká nachlazení, podle vědců prochladnutí, nebo naopak přehřátí organismu riziko onemocnění nijak výrazně nezvyšují. Náchylnost k viróze zvyšují jiné faktory: psychický stres, probíhající alergie, která se projevuje na sliznicích nosu a hrtanu, a také menstruační cyklus. Lidé, které viry ohrožují více, by se přitom měli před infekcí chránit zvlášť pečlivě.

Jak se chránit?

Posilujte imunitu. Otužujte se, relaxujte, zařaďte do svého jídelníčku přírodní probiotika (hlíva ústřičná, echinacea) a dodržujte hygienu.

Vyležte to!

Venku je krásně a počasí láká k výletům, ale pokud na vás dolehla viróza, prostě zalezte do postele. Odpočívejte a dopřejte si dostatek tekutin. Pomoci vám může taky česnek, zázvor, med, ovoce či zelenina bohatá na vitamin C.

Maskovaný problém

Kromě viróz vás může potrápit i sezonní alergie. Odhaduje se, že sezonní alergickou rýmu má asi každý šestý Čech, mnoho lidí ovšem alergii neodhalí a příznaky považuje za projev nachlazení. Místo prostředků proti alergii volí léčbu virózy, která nepomáhá. Pokud tedy patříte k těm, kterým se na jaře spouští rýma automaticky, zvažte, jestli vaše problémy nepramení spíš z alergie.

Jak rozpoznat alergii?

Stačí zajít do lékárny a koupit si nějaké volně prodejné antihistaminikum. Pokud za dva tři dny rýma zmizí, je jasné, že máte alergii a měli byste se poradit s odborníkem.

S léky opatrně

Léky proti kašli nebo rýmě vám mohou ulevit od příznaků, sám proces léčení infekce ale nijak neurychlí a kvůli riziku nežádoucích účinků by se měly užívat spíše opatrně. Na pročištění nosu inhalujte heřmánek, eukalyptus nebo třeba borovicový éterický olej. Virózu nepodceňujte, pokud ji přechodíte, může se přidat infekce dutin či zánět středního ucha, antibiotikům byste se nevyhnuli.