„V pubertě se s akné setká prakticky každý. První projevy se objevují kolem 13. roku a obvykle ustávají po 25. roce života. Těžké případy přetrvávají i do vyššího věku,“ říká přední česká kožní lékařka Monika Arenbergerová v rámci projektu Atakujakné.cz.

Rady, jak atakovat akné

1) Nestresujte se. Akné postihuje většinu dospívající populace a nedělá rozdíly mezi pohlavím. Je to ta nejběžnější vada pleti, se kterou se potká prakticky každý.

2) Strava ovlivňuje. Významnou roli v boji proti akné hraje zdravý životní styl, vyvážená strava a pobyt na čerstvém vzduchu.

3) Čištění je základ. Dvakrát denně zbavte póry nadbytečného mazu, líčidel a nečistot. Zvolit můžete odličovací vody bez alkoholu, gely nebo pěny, které stahují póry a zklidňují pokožku.

Strava ovlivňuje naši pleť, ale čokoládu si úplně odepřít nemusíte.
4) Žádné násilí. Drhnutí obličeje kartáčem a drastické přesušování pokožky jen situaci zhorší. Raději si zvykněte na kosmetické přípravky, které mají „olupovací“ schopnosti. Nejlépe pomáhá kyselina salicylová nebo ovocné kyseliny, které likvidují povrchové buňky a odstraní přebytečný maz, jenž zanáší póry.

5) Dopřejte si kosmetiku. Pravidelně navštěvujte kosmetičku, která pleť jemně a důkladně vyčistí.

6) Vybírejte krémy. Pleť postižená akné nesnáší mastné krémy. Přesto se lépe uzdravuje, když je hebká a vyživená. Pomohou lehké hydratační emulze, které ji zvláční i ochrání.

7) Pomozte si korektorem. Zarudlá místa zakryjte korektorem. Obsahují většinou antibakteriální složky, díky kterým pomůžete rychlejšímu vymizení pupínků. Vyberte si korektor s dezinfekčním a zároveň zmatňujícím efektem.

S akné za lékařem

Pokud se do 3 měsíců při dodržování těchto zásad akné nezlepší, poraďte se s praktickým lékařem či dermatologem. „Léčba akné musí být vždy komplexní, tedy pravidelné čištění pleti a používání účinných látek v roztocích nebo gelech. Včasným zahájením lze předcházet následkům v podobě tmavých skvrn a jizev, které jsou nepříjemnou kosmetickou komplikací,“ dodává dermatoložka Arenbergerová.

Mýty o akné

Pupínky milují čokoládu

MUDr. Monika Arenbergerová
Nebyla prokázána žádná souvislost mezi čokoládou a výskytem akné. „Takže dobrá zpráva: Můžete si dopřávat i zatracovanou čokoládu nebo hranolky, protože nejsou příčinou akné. Zdravý životní styl včetně vyvážené stravy bohaté na vitaminy a bílkoviny je v boji proti  akné na místě,“ upřesňuje přední česká kožní lékařka doc. MUDr. Monika Arenbergerová  v rámci projektu Atakujakné.cz.

Opalování vyčistí pleť

Jistou logiku může mít tvrzení, že nám s akné může pomoci sluníčko, které má mnoho blahodárných účinků. „Jenže opalování jen tlumí zánět v kůži a zakrývá zarudnutí, které akné způsobilo. Uhříky díky tomu bohužel nezmizí,“ objasňuje odbornice.Vlivem opalování bude pokožka příliš suchá a podrážděná, což může zvýšit tvorbu pupínků v budoucnosti. Opalování se nedoporučuje v případě užívání určité léčby.

S akné žádný make-up

Pokud trpíte na zarudlé pupínky, rozhodně nejste diskriminováni tím, že nemáte dovoleno krášlit se make-upem. Nepoužívejte však mastnou kosmetiku (make-up), ale poohlédněte se po produktech, které neucpávají póry nebo nejsou komedogenní.

Úzkostlivá čistota pomáhá

Říkáte si, že mají pupínky hlavně  »mastňáci«. Jak to, že i já, když si několikrát za den myji obličej? Omyl - akné nevzniká kvůli zanedbávané hygieně nebo proto, že se pokožka dostatečně nečistí. Ve skutečnosti je to přesně naopak. „Aknózní pleti nadměrné a časté mytí neprospívá, může spíše způsobit její zhoršení a podráždění pleti. Udržujte pleť čistou jemným mytím ráno a večer. Použijte jemnou čistící kosmetiku a příliš nedrhněte,“ pokračuje dermatoložka.

Akné se přenáší kontaktem

Akné samozřejmě nepatří mezi nakažlivé nemoci. Je neinfekční, takže se nedá »chytit« podáním ruky, dotykem. Nemusíte se ani obávat líbání s člověkem, který má pleť plnou akné.