Homeopatika jsou pro mnohé stále velkou neznámou. Co je vůbec jejich podstatou? „Jsou předepisována na základě principu podobnosti. Každý problém, každá nemoc se projeví doprovodnými příznaky. Soubor těchto příznaků dává celkový obraz nemoci a nemocného a tomuto souboru příznaků odpovídá určitý homeopatický lék – to je ta podobnost. Účinek homeopatického léku je více komplexní než účinek klasického léku proti bolesti či teplotě,“ říká MUDr. Hana Váňová, praktická lékařka a předsedkyně Homeopatické lékařské asociace.

KDY SE UPLATNÍ

Homeopatické léky jsou dobrou volbou v případech, kdy by se uplatnily nehomeopatické, tzv. potlačující léky. Homeopatika se užívají k léčbě příčiny potíží, ale nenahradí tzv. substituční léky. Ty doplňují, co organismus není schopen v důsledku nemoci vytvořit, např. inzulín pro léčbu diabetu.

POSILUJÍ IMUNITU

Homeopatika jsou podle Hany Váňové v mnoha případech lepší variantou než léky potlačující. „Specifickým způsobem povzbuzují obranyschopnost organismu,“ konstatuje a dodává, že homeopatické přípravky lze s úspěchem nasadit i třeba při chřipce či virózách: „Jako praktický lékař, který 20 let používá v praxi homeopatika, mohu říci, že pro řešení nekomplikovaných viróz a chřipek je tato léčba metodou první volby. Protože homeopatický lék ,učí‘ organismus, jak příště reagovat lépe, a tím postupně posiluje celkovou obranyschopnost. Pacienti, kteří na léčení viróz, chřipek a akutních katarů používají běžně homeopatické léky, jsou celkově zdravější a odolnější. Léčení chřipky homeopatiky je také kratší a většinou zcela odpadá pochřipková únava,“ uzavírá lékařka.       

Autor: Shutterstock

CO JEŠTĚ DOKÁŽOU?

* Homeopatika odstraňují akutní potíže tím, že léčí jejich příčinu.

* Zabraňují vzniku chronické nemoci, resp. přechodu akutní formy onemocnění do chronického stádia.

* Jsou bezpečná, bez nežádoucích účinků.

* Lze je kombinovat s jinými léky a potravinovými doplňky.

* Je možné je s úspěchem podávat malým dětem, těhotným ženám, řidičům nebo pacientům s přecitlivělostí na jiné léky.