Superovulace je stav, který nastane v ženském organismu bezprostředně po vysazení hormonální antikoncepce. Je to bouřlivá ovulace, u které je vysoká pravděpodobnost otěhotnění.

„Po vysazení hormonální antikoncepce je žena v prvním cyklu či cyklech plodnější. Dokud žena užívala hormonální antikoncepci, směs hormonů blokovala ovulaci. Žena byla v té době neplodná. Jakmile antikoncepci vysadila, ovulace se nastartovala. Hned první cyklus bouřlivě ovuluje asi 70 % žen,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Pavel Kolář ze Slaného.

Nevhodná antikoncepce

U některých žen může znovuobnovení plodnosti pár měsíců trvat. Tento stav se nazývá »post pill amenorea« a nastává většinou u žen, kterým byla nasazena nevhodná hormonální antikoncepce v příliš nízkém věku, kdy mozková centra řídící uvolňování hormonů vaječníků nebyla dostatečně zralá. „Plodnost se však vždy vrátí,“ uklidňuje doktor Kolář.

Zakořeněný mýtus

MUDr. Pavel Kolář
Autor: archiv
Zapomeňte tedy na tvrzení, že po vysazení hormonální antikoncepce je třeba s početím počkat, dokud se tělo ženy nevyčistí od škodlivých hormonů. „Předchozí užívání hormonální antikoncepce nemá na zdraví dítěte žádný vliv,“ ubezpečuje gynekolog. „S větou Počkáme několik měsíců a pak to zkusíme se setkávám pravidelně. Já svým pacientkám radím nečekat a využít vysokého hormonálního nastartování činnosti vaječníků,“ doplňuje doktor Kolář.

Příběh paní Heleny...

„Se svým partnerem jsem již 6 let a před půl rokem jsme se rozhodli pro miminko. Měla jsem z otěhotnění strach. Přece jen je mi už 37 let a má nejlepší kamarádka již 3 roky řeší otěhotnění. Ještě než jsem přestala užívat hormonální antikoncepci, byla jsem u svého gynekologa, který mi doporučil využít tzv. superovulace. Po vysazení prášků jsem měla pocit, že mé břicho snad exploduje! Asi dva dny jsem pociťovala celkem silnou bolest v pravé části v podbřišku. S partnerem jsme však věděli, že půjde o ovulaci, a užívali jsme si příležitosti. A ono to opravdu vyšlo! Za pár měsíců se nám narodí holčička,“ vypráví paní Helena z Loun.

... a paní Lucie

Paní Lucie má jinou zkušenost: „Vdávala jsem se poměrně mladá, ve svých 21 letech. S mužem jsme chtěli mít brzy děti. Po vysazení hormonální antikoncepce, kterou jsem brala od svých 15 let, se mi však neobnovila ovulace. První dva cykly jsem byla ještě celkem klidná, pak jsem však zpanikařila a běžela ke své gynekoložce. Ta mě prohlídla a uklidnila mě, že se činnost vaječníků v brzké době obnoví. Je třeba jen trocha trpělivosti. No a já hned následující cyklus otěhotněla!“