Mnoho lidí si myslí, že onemocnění je nakažlivé a postižených se štítí. Nedávno zveřejněné mezinárodní výzkumy přinesly zajímavá zjištění: Téměř polovina lidí by nepolíbila ani neobjala někoho s lupénkou, nejedli by jídlo, které připravil, ani by s ním nešli do jednoho bazénu.

V Česku přitom touto nemocí trpí více než tři sta tisíc obyvatel. Není divu, že právě u psoriatiků se ve značné míře vyskytují úzkosti, deprese, poruchy spánku, neurotické projevy i sexuální dysfunkce. Vědci a lékaři na celém světě proto stále hledají cesty a možnosti, jak osobám s lupénkou ulevit a zlepšit kvalitu jejich života.

Klasická léčba

Mezi tradiční léčebné postupy patří lokální léčba lupénky pomocí orálních a injekčních medikací a také UV fototerapie přírodním nebo umělým UV zářením na kůži. Tyto způsoby léčby vyžadují dlouhodobou spolupráci a důslednost pacienta. Jejich dlouhodobým působením navíc často dochází ke ztenčení kůže.

NOVINKY V LÉČBĚ

Nejmodernější laserová terapie konečně v Česku

Už žádné mastičky či ozařování a roky strávené léčbou. Pro boj s lupénkou nyní můžete využít mnohem účinnější »kalibr«, který je v Česku novinkou – excimerový laser. A nestojí nic! Léčba je totiž hrazená zdravotní pojišťovnou. Ten se sice ve světě používá už několik let, v české léčebné terapii je ale zatím »zelenáčem«. V současné době ho u nás nabízí Klinika Praha Krč – Centrum klinické a estetické medicíny a dermatologická klinika ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Jako horské slunce

Laser funguje podobně jako horské sluníčko, rozdíl je však v tom, že vyzařuje světelný paprsek o jedné vlnové délce, což odpovídá UVB záření. Nemusíte se ale bát, že by toto jindy škodlivé záření kůži ještě více ublížilo. Lupénková ložiska totiž snesou mnohem vyšší dávku a navíc je laser cílený a ozáří jen poškozenou kůži v horních vrstvách.

Jen 5 minut

Kromě vysoké účinnosti je terapie navíc bezbolestná, rychlá a hlavně časově nenáročná. „Již za 5 minut lze pomocí excimerového laseru ošetřit až pětinu celkového tělesného povrchu,“ vysvětluje MUDr. Michal Sičák z Kliniky Praha Krč. Viditelné zlepšení pacienti pozorují už po dvou týdnech excimerové léčby a nejlepších výsledků dosahují po 6 až 12 týdnech, přitom podstupují ozařováním zhruba 2x týdně. Navíc lupénkáři za tuto terapii neplatí, Všeobecná zdravotní pojišťovna ji hradí v plné výši.

Příběh: »Nevěřící« Tomáš nad lupénkou zvítězil!

Jmenuje se Tomáš Váňa (17). Lupénka se u něj poprvé projevila ve čtyřech letech. Léčil se téměř vším: hormonální léčbou kortikosteroidy, bylinnými mastmi, mořskou solí, UV lampou. „Když mi bylo jedenáct, mamka objevila na internetu, že se provádí dětská studie v oboru lupénky. Kontaktovala proto MUDr. Čapkovou z fakultní nemocnice na Motole. Když jsme za paní doktorkou dorazili, začal jsem na sobě testovat speciální kosmetiku. Byl jsem skeptický, po stovkách léků jsem nevěřil, že něco může zabrat, ale šel jsem do toho,“ vypráví o svém boji s nemocí Tomáš. Po 3 týdnech nebylo jediné známky potom, že kdy měl lupenku. „Používám ji 6 let. Sice se jednou za čas nějaký ten flíček objeví, ale zhruba po dvou dnech používání už po něm není ani stopy. Bohužel tento lék nehradí pojišťovna a cena celé sady se pohybuje mezi dvěma až dvěma a půl tisíci korunami,“ povzdychne si Tomáš.

Jak funguje speciální kosmetika?

Významný australský vědec a lékař Michael Tirant vyvinul nedávno velmi účinnou metodu léčby na bázi přírodních látek. Jeho preparáty s označením znamenají v léčbě lupénky velký krok vpřed. To ostatně potvrzuje i řada pacientů, kteří se zbavili letitých nepříjemných projevů onemocnění. Přípravky jsou dostupné v lékárnách a nabízejí se v podobě čisticího gelu, masti a tělového mléka. „Léčebná sada je určena pacientům se středně těžkou až těžkou formou lupénky,“ řekl Dr. Tirant na nedávné návštěvě v Praze s tím, že dobrých výsledků lze dosáhnout už po deseti dnech. Přípravky se používají 3 x třikrát denně. Nevýhodou je, že tyto produkty neproplácí zdravotní pojišťovny a pacienti si je musí hradit sami.