1) Žabky s sebou

Bez žabek nebo jiných pantoflí (nejlépe gumvých) vůbec nelezte do společných sprch na koupalištích. Bosi byste také neměli chodit v hotelových pokojích, a pokud jste na plísně náchylní, nebojte si náhradní obuv s sebou vzít i na návštěvu. Plísňové zárodky se mohou držet v prostorách až 30 dní a prospívá jim vlhko a teplo.

2) Dostatečná hygiena

Pro zdravé a krásné nohy je důležitá pečlivá hygiena. Samozřejmostí by mělo být nohy omýt minimálně dvakrát denně. Záležet si dejte při osušování nohou, především důkladně osušit mezi prsty. Mějte vždy speciální ručník na nohy, který nebudete sdílet s jiným členem rodiny. Ručníky perte na 80 stupňů. Kromě ručníku také dbejte na naprostou čistotu koupelnových a záchodových předložek, kde se často drží mikrobi. Prát byste je měli minimálně jednou za deset dní.

3) Prevence je základ

„Pokud na nehtové mykózy trpíte, tak je důležité preventivně své nehty chránit speciálními prostředky. Důležité je i po vyléčení mykózy pokračovat několik týdnů v léčbě, aby nenastala recidiva,“ říká MUDr. Jiří Slíva, Ph.D. Dobré je si do bot a na nohy také dávat speciální zásypy, které nohy ochrání. Na chodidla si také občas aplikujte Tea Tree Oil, který má zklidňující účinky. Nohy pomáhá dezinfikovat i dětský zásyp. Plíseň sice nevyléčí, ale přináší nohám po celém dni úlevu.

4) Vhodná obuv

Kromě náhradních bot na koupalištích byste měli v letním a horkém počasí věnovat dostatečnou péči i pří výběru bot, ve kterých budete po celý den. „Noste zásadně otevřenou a vzdušnou obuv. Plísňovým zárodkům se totiž dobře daří v uzavřených prostorách a potící se nohy poskytují ideální podmínky pro vznik mykóz,“ říká dodává Slíva. Samozřejmostí by mělo být nepůjčovat si cizí obuv. Boty je dobré také alespoň 2x do týdne vystříkat dezinfekčním sprejem. Zásadou by také mělo být nošení kvalitních bavlněných ponožek. Ty pak perte minimálně na 60 stupňů, abyste zlikvidovali mikroby.

5) Zrádná pedikúra

Pozor byste si ale měli dát jak na manikúře, tak i pedikúře, kde se můžete lehce infikovat. Doma si vždy všechny pomůcky vydezinfikujte. Nerezové převařte a umělohmotné postříkejte dezinfekcí. Pokud chodíte do salonů, tak vždy navštěvujte vámi dobře prověřené a pokud jdete na pedikúru, tak si nezapomeňte vzít náhradní obuv s sebou. Lidé, které již mykóza zasáhla, by měli chodit pouze na suchou pedikúru.

Zdroj: excilor