Zázračná pumpa pro Davídka 

Davídek udělal obrovský pokrokl
Autor: archiv rodin a Medtronic
Davídek z Ostravy je nejmladším pacientem s dětskou mozkovou obrnou u nás, kterému lékaři motolské nemocnice voperovali tzv. baclofenovou pumpu. „Syn má obrnu už od jednoho měsíce. Od narození pouze ležel, měl stažené nožičky a ručičky používal minimálně,“ vypráví jeho maminka Hana Rosůlková.

Zlom v životě rodiny nastal v okamžiku, kdy jim lékaři nabídli speciální terapii pomocí baclofenové pumpy nazývané ITB. „Léčba funguje na principu dávkování malého množství léku přímo do mozkomíšního moku v páteřním kanálku, což snižuje napětí svalů na končetinách,“ vysvětluje přednosta Neurochirurgické kliniky 2. LF UK a FN Motol doc. MUDr. Michal Tichý. Účinek léčby se dostavil téměř okamžitě.

„Už během třetího dne po operaci jsme viděli změny. Před operací je měl ruce zaťaté v pěst, teď už si vezme třeba i lentilku a dá si ji sám do pusy. Obrovskou radost máme i z toho, že se rozmluvil. Nikdy nezapomenu, jak mi poprvé řekl máma,“ líčí dojatě Hana Rosůlková.

Lékaři: Srdce Emmy máme pod kontrolou

Emma byla ve dvou letech nejmladší pacientkou dětského kardiocentra.
Autor: archiv rodin a Medtronic
Šestiletá Emma z Prahy má od malička vážně nemocné srdce. Kdykoli jí hrozí srdeční zástava. Proto jí byl naimplantován defibrilátor. „Emma byla ve dvou letech nejmladší pacientkou u nás, které byl implantován defibrilátor. Nyní získala jako první i přístroj pro dálkovou monitoraci. Její srdce tak máme pod pravidelnou kontrolou,“ říká prof. MUDr. Jan Janoušek, vedoucí primář Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole. „S tímto přístrojem jsme nyní mnohem klidnější,“ říká s úlevou maminka Emmy Petra Gräfová.

O jakou jde technologii?

Technologie MyCareLink přenáší bezdrátově data z implantovaného kardiostimulátoru či defibrilátoru pacienta přímo k ošetřujícímu lékaři.
Autor: archiv rodin a Medtronic
Technologie MyCareLink přenáší bezdrátově data z implantovaného kardiostimulátoru či defibrilátoru pacienta přímo k ošetřujícímu lékaři. Přenos probíhá automaticky, v pravidelných časových intervalech a bez nutnosti osobní návštěvy v nemocnici. Informace se dostávají k lékaři ihned po odeslání z jakéhokoliv místa pokrytého mobilním telefonním signálem.