Ženy mezi 20 až 40 rokem se sedavým zaměstnáním se s ní potýkají více než muži a zdravotní problém znamená i pro seniory. Pro většinu lidí představuje tabu, o kterém nechtějí mluvit ani se svými nejbližšími. Zároveň problémům s vyprazdňováním nepřisuzují až takový význam, aby vyhledali odbornou lékařskou pomoc. Jenže zácpu se rozhodně nevyplatí podcenit, může oslabit imunitu, způsobit kožní problémy, nebo být spouštěcím motorem pro závažné onemocnění!

Pravidelnost je důležitá

O správné činnosti střev vypovídá pravidelné vyprazdňování. Pokud »chodíte na velkou« méně než třikrát týdně a navíc ji provází bolesti, tak se pravděpodobně potýkáte se zácpou. Důležitější než četnost je přitom pravidelnost stolice. Průvodními jevy zácpy je časté nadýmání a tlakové bolesti v břiše.    

Málo pití i zeleniny a moc sezení

Zácpa bývá zpravidla důsledkem nesprávného a nepravidelného příjmu potravy a tekutin. Nedostatek zeleniny, černý čaj a veliké množství sladkostí je pro ni živnou půdou. Zácpu si můžete přivodit, ale i těsným oblečením, které stlačuje břicho, nebo ignorováním potřeby jít na záchod. Dalším významným faktorem je i nedostatek pohybu způsobený sedavým zaměstnáním, využíváním výtahů a jízdou v autě, které vytlačují z našeho života přirozený pohyb. V neposlední řadě mohou za tuto nemoc i genetické dispozice.

Zácpu nepodceňujte!

Až 70 % imunity je soustředěno ve střevech. „Při dlouhotrvající zácpě může dojít ke změnám ve střevní sliznici, která je regulátorem správného fungování imunitního systému,“ říká praktická lékařka Monika Soldánová. Proto bychom měli do stravy zařadit i kysané mléčné produkty bohaté na mléčné bakterie (laktobacily) podporující harmonickou střevní mikroflóru. „Pokud máme zácpu a natrávené zbytky potravy se ze střev pravidelně nevyprazdňují, mohou se odpadní látky přes krevní oběh dostávat k důležitým orgánům a poškozovat je,“ dodává Soldánová. Nahromaděné usazeniny ve střevní flóře se pak mohou projevit v podobě různých vyrážek, ekzémů a problémů s pletí.

Co dělat pro zlepšení?

V první řadě upravte dosavadní jídelníček a dodržujte dostatečný pitný režim. Konzumací potravin bohatých na vlákninu jakou jsou luštěniny, ovesné vločky nebo sušené ovoce můžete dát fungování střev do pořádku. Pokud ale nebudete mít dostatek tekutin, tak zvýšený příjem vlákniny zácpu zhorší. Denní doporučený příjem vlákniny u zdravého člověka by měl být 20 až 35 gramů. Tělu byste pak měli dopřát dva litry tekutin (káva a čaj se nepočítají), v horkých dnech a při fyzické zátěži až 3 litry.

Hýbejte se!

Sedavá práce střevům rozhodně neprospívá! Přirozený pohyb, jako je obyčejná chůze, je vytlačen do pozadí. Při tělesném pohybu se dávají do pohybu střeva a potrava jimi rychleji prochází. Pohyb vám navíc dodá energii, budete se cítit odpočatí a nebudete přibírat na váze. Zkuste pravidelně místo výtahu, použít schody a při sdělení informací kolegovi vynechat chat a dojít za ním osobně. Hned se budete cítit lépe.

Jaké použít léky?

Když vás zácpa donutí sáhnout k léčebným přípravkům, buďte obezřetní. Hojně používané chemické přípravky proti zácpě, stejně jako třeba čaj z listů senny, mají velmi dráždivý účinek, který bývá často provázen nepříjemnými bolestmi až křečemi břicha. Navíc při častějším používání si na ně organismus zvykne a přípravky ztrácí svoji účinnost. Z toho důvodu raději sáhněte po těch s přírodními složkami jako fructolax nebo po osvědčené minerální vodě Šaratici.