Každá noha obsahuje 26 kostí, 7 200 nervových zakončení a 107 vazů! To vše dohromady poskytuje mimořádnou sílu a rozsah pohybu. Přestože po nich neustále šlapeme, patří nohy k nejcitlivějším místům těla a chodidla jsou nejvhodnějším místem akupresurních zásahů.

Masér, který používá akupresuru, většinou začíná působením na celé nohy, aby léčil celého člověka. Pak se postupně soustředí na oblast, která je problematická. Například při bolesti hlavy stlačí body na chodidle, které jsou určeny pro celou oblast hlavy a krku a pak se zaměří na konkrétní bod hlavy.

Na většinu bodů na chodidlech působí masér špičkami prstů a bříškem palce, a to pevným tlakem. Každou sérii začne a ukončí dlouhými plynulými tahy podél chodidla směrem ke kotníku. Po akupresuře by měl každý vypít velké množství vody. Tím se vyplaví odpadní látky z těla ven.

Akupresurní body mohou být citlivé, takže při prvních masážích můžete cítit třeba mrazení nebo dokonce i bolest.

Tip: Staří čínští lékaři doporučovali pro domácí léčbu použít škopek s vodou a drobnými kamínky. Přešlapováním se do nich nohy mírně boří a tak dochází k intenzivní masáži skoro všech reflexních zón na nohách. Po této proceduře se budete cítit uvolnění a potíže se zmírní nebo i zmizí. Místo škopku můžete dnes použít například akupresurní rohož.

Kde to zabírá?

* Kdo častěji trpí na chřipkové infekce, měl by si pravidelně masírovat spodní stranu bříšek prstů u nohu a místo pod čtvrtým prstem. Tím posílí činnost imunitního systému.

* Ztuhlá ramena se dají uvolnit lehkým tlakem na spodní oblast palce.

* Hyperaktivní štítná žláza se dá zklidnit masáží těsně pod palcem.

* Jemný stisk těsně nad patou podporuje činnost slinivky břišní. O trochu níže uložený bod (na patě) má příznivý vliv na trávení.

* Pokud vás bolí záda, pomůže masáž vnitřní klenby chodidla.

Fotogalerie
1 fotografie