Za složitým názvem mesodiencefalická modulace (MDM) se skrývá metoda, při které se pacientům pouští pomocí sluchátek do mozku stejnosměrný proud o nízké intenzitě. „Ten ovlivňuje centrum pro produkci hormonů,“ vysvětlila lékařka Klaudie Hálová. Tlumí se tak reakce na stres, potlačuje vnímání bolesti a zároveň se vylučují endorfiny neboli tzv. hormony štěstí a dále kortikoidy, které mají protizánětlivé účinky.

Bolest nešla vydržet 

Léčbu na sobě vyzkoušel i Dalibor Podroužek (56) z Prahy. „Trpím osm let cukrovkou a bolesti nohou byly už opravdu nesnesitelné. Obtěžovaly mně v práci, musel jsem často odpočívat, bolelo to, pálilo, svědilo. V noci jsem nemohl spát, léky ani mastičky nezabíraly,“ říká IT manažer a pokračuje: „Náhodně jsem objevil článek o této metodě. Neváhal jsem a vyzkoušel ji. Mám za sebou už třetí kůru a bolesti jsou takřka pryč.“

Podobnou zkušenost má i Ota Zenkl (56) ze západních Čech. „Mně trápily hlavně žaludeční problémy a celková únava organismu. Nyní jsem doslova nabitý energií a vyšlápnu na kole i kopec, což jsem dříve nedokázal.

Platíte sami 

Metoda se používá u nás a v Rusku. Momentálně probíhají další klinické studie, které určitě rozšíří využití metody na další typy bolestí. Léčbu pojišťovny nehradí, za 13 sezení, které probíhají v 10 dnech po sobě, pacient zaplatí 9900 Kč.

Fotogalerie
4 fotografie