Proč bychom se měli cukru bát?
„Těch důvodů je víc. Jakmile ale tělo zatížíme rafi - novaným cukrem, třetina lidí, u nichž není schopen inzulin tento šok zpracovat, se dostává do problémů.“

To jsou diabetici?
„Nemusí to být jen cukrovka, ale také například záchvaty epilepsie nebo vzteku. Diagnostické přístroje mi dokazují, že většina mých pacientů má problémy spojené s nadměrnou konzumací cukru.“

Je to něco podobného jako alkoholismus?
„Ano, říká se tomu sacharismus. Ti lidé mají srovnatelné stavy blaženosti jako při podání drogy nebo alkoholu a nejsou schopni se své drogy vzdát.“

Setkal jste se s tím ve své praxi?
„Běžně. Dneska se mi tu jeden pán rozplakal, když jsem mu sdělil, že nesmí jíst cukr, protože vyvolává jeho epilepsii a jiné zdravotní problémy. Je pro něj nepředstavitelné, že by se měl vzdát tohoto blaha.“

Víte ale, jaká je to úleva, když člověk ve stresu sní čokoládu?
„To je stejná otázka, jestli potřebujeme marihuanu nebo štamprli tvrdého alkoholu. Pokud si potřebujeme navodit stav obluzení mysli…“

Co je nebezpečnější?
„Už Číňané přidávali do kyselého a pálivého také sladké, protože sladká chuť je člověkem vnímána blaženě, a proto ji také výrobci přidávají do receptur. Zásadní problém jsou ale slazené limonády, oplatky, sušenky, bonbony…“

Hnědý cukr je zdravější než bílý. Je to tak?
„Bílý cukr je nebezpečný také v tom, že si z těla vytahuje řadu minerálních látek a stopových prvků, aby mohl být vstřebán. Proto pak lidé trpí nedostatkem vápníku, hořčíku a dalších prvků. Aby se to obešlo, začal se vyrábět hnědý cukr, ve kterém zůstávají tyto prvky. Po této stránce o trochu zdravější je.“

Co by nás mělo od cukru ještě odradit?
„Například to, jak se vyrábí. V rafi nerii se v několika fázích odděluje a bělením, nejčastěji za použití kyseliny sírové, se zbavuje přísad a nečistot…“

Když už chceme sladit, jak na to?
„V první řadě bychom měli odbourat návyk na silně sladkou chuť. Pak je lepší použít sladidel, která se nerafi nují – sirup z agáve, z březové šťávy, ze sladu. Med je také příznivější, ale jeho vstřebávání je stejně rychlé jako u cukru.“

CHAT S DR. JOSEFEM JONÁŠEM NA BLESK.CZ UŽ TENTO ČTVRTEK. SVÉ OTÁZKY MŮŽETE POKLÁDAT ZDE>>>>

Mnozí z nás se přes týden stravují v jídelnách nebo restauracích. Co si máme vybírat?
„Pokud si dám jídlo podle zdravých zásad, nemusím nic řešit. Tam je spíš horší, že mnoho lidí má v organismu plísně, které jsou závislé na množství cukru. Čím víc ho je, tím víc se rozlézají. To nemusí být jen rafi novaný cukr, ale třeba mléčný cukr – laktóza – který lidé popíjejí v šálcích kakaa nebo horké čokolády s mlékem. Kromě plísní nás trápí i ukládání tuků, které také cukr způsobuje.“

Vy sám se mnoho let zabýváte celostní medicínou. To znamená, že pacienta berete z mnoha stran. V čem jste pokročil?
„Nejdřív jsem musel po dobu asi dvaceti let projít všemi možnými směry celostní medicíny, které byly ve světě známé. Na základě určitých nedostatků a naopak kladů jsem si nakonec vyvinul svoji vlastní cestu, po které jdu asi patnáct let. Také ty tisíce pacientů mi přinesly zkušenosti, které dál používám.“

Když k vám přijde pacient, nezabýváte se jen příznaky nemoci, ale hlavně jejími příčinami?
„Lidé jsou zvyklí, že je jim stanovena diagnóza. Ta slouží jako jakási kuchařka, ke které lékař přiřadí léky. To se už skoro dá dnes udělat podle internetu. Do vyhledávače zadáte diagnózu a ono vám to vyplivne léky – jen k nim máte dosud špatný přístup. Ovšem celostní medicína nepotřebuje žádné diagnózy.“

Vy svému pacientovi nesdělíte, že má třeba zánět průdušek?
„Ne, já hledám příčiny problémů. Například to, proč si infekce našla právě vaše průdušky, když váš kolega ji nedostal. Ona si totiž u vás našla příznivou situaci, kterou využila, a rozhodla se kolonizovat váš organismus. Já jsem například čtyřicet let neměl žádnou chřipku, angínu, virózu, ani moje děti nikdy nepotřebovaly žádná antibiotika. Organismus je prostě v pořádku a připravený odrazit jakýkoliv atak.“

Nepředepisujete horu prášků?
„Celostní medicína pracuje s různými preparáty, jako jsou homeopatika, vitaminy, bylinné tinktury. Je celá škála přípravků a já si vyvinul svoje vlastní preparáty, které vyvážíme nyní do dvanácti zemí Evropy.“