Velký teplotní skok neudělá dobře hlavně chronicky nemocným, lidem po nemoci, s celkově oslabenou imunitou i osobám ve velkém stresu. Nejvíc by na sebe měli být opatrní ti, kteří mají problémy se srdcem a dýchacím ústrojím a samozřejmě malé děti a starší lidé.

Nemocní pozor!

„Pokud kardiaci, diabetici nebo lidé s nemocnými plícemi chytnou virózou nebo chřipkou, může to mít pro ně velice závažné následky,“ varuje profesor Jiří Beran z Centra očkování z Hradce Králové. Podle něj v souvislosti s chřipkou ročně zemře 2 tisíce Čechů a nejvíc je jich právě z těchto rizikových skupin.

Při náhlých teplotních změnách mohou mít lidé s nemocným oběhovým systémem také potíže s krevním tlakem nebo mohou pociťovat bolest na hrudi. To je způsobeno poškozením srdce aginou pectoris. Při takovémto počasí by se nemocní měli vyhýbat větší fyzické námaze a třeba i masovým akcím a cestování v MHD kvůli tomu, aby nechytli nějakou virózu nebo chřipku.

Jak se chránit

• Posilte svou imunitu vitamíny a minerály

• Dodržujte pitný režim, ale pozor! Vyhněte se alkoholu, sladkým nápojům a mnoha šálkům kávy či černého čaje

• Oblékejte si více vrstev, abyste je mohli při vyšší teplotě sundat

• Ráno při nízké teplotě dbejte na to, aby děti měly lehčí čepici

• Pokud se nachladíte, zůstaňte pár dní v posteli

Tři otázky pro profesora Jana Pirka, šéfa Kardiacentra pražského IKEMu

Kdo nejvíc trpí velkými teplotními výkyvy, které přináší současné počasí?

Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.
„Jsou někteří lidé, kteří jsou na meteorologické vlivy velice citliví, i když netrpí žádným jiným onemocněním. Jinak zcela jistě tím trpí lidé se srdečními onemocněními.“

Na co si mají kardiaci či jinak chronicky nemocní dát pozor?

Při výkyvu směrem k chladnému počasí se mohou objevit tzv. chladové stenokardie a při takových prudkých výkyvech by nemocný s těžkými srdečními onemocněními neměli vycházet ven. Naopak při extrémně horkém počasí hrozí přehřátí organismu a tím i možnost vzniku srdečních obtíží. Velice důležitý je dostatečný přísun tekutin."

Jaké potíže by měly člověka přivést k lékaři?

Jakékoliv obtíže, se kterými si člověk neví rady, by měl konzultovat s lékařem."

Jak vypadají zdravé a ucpané tepny?

Ucpané tepny s aterosklerotickým nánosem, kde krev nemůže proudit do srdce. Tím odumírá část srdečního svalu a dochází k infarktu myokardu.

Jak dochází k infarktu
Jak dochází k infarktu
Autor: Blesk