Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka byl tento zákon připraven už týmem bývalého ministra Julínka a komora k němu vznesla 114 věcných připomínek. „Některé vzal ministr Heger na vědomí, ale přesto v zákoně obrovské množství chyb zůstalo. To komplikuje život lékařům i pacientům,“ domnívá se Kubek.
Nesmysl č. 1 – Kniha stížností
Jako buzeraci označil Kubek povinnost lékaře mít knihu stížností. „Je přece hloupost, že pacient si musí na soukromého lékaře stěžovat právě jemu,“ myslí si Milan Kubek. Vedení evidence stížností bude lékařům ztrpčovat život a pacientovi nepomůže. „Skutečné řešení stížnosti se oddálí o jeden až dva měsíce.“
Nesmysl č. 2 – Souhlas rodičů
Otázka souhlasu obou rodičů se zdravotní péčí, která „by mohla“ mít negativní dopad na zdraví dítěte je také zbytečnost. „Omlouváme se rodičům, ale tuto buzeraci si vymyslelo ministerstvo a lékaři jsou stejnými oběťmi jako rodiče a děti,“ vysvětluje prezident komory. „Problémy však bude přinášet i nemožnost ošetřit nezletilého do věku 18 let bez přítomnosti rodiče nebo povinnost dítě informovat a přihlédnout k jeho názoru. To je obzvlášť »praktické« v případě malých dětí,“ dodává ironicky Kubek.
Nesmysl č. 3 - Na antikoncepci souhlas, na potrat ne
Dívka nad 16 let může sama požádat lékaře o interrupci, pokud ale bude chtít dostat recept na antikoncepci, neobejde se bez souhlasu rodičů! „Možnost rozhodovat o osudu dítěte dává dívce speciální interrupční zákon, avšak předepsání antikoncepce již pod tuto normu nespadá a je naopak podle nové úpravy podmíněno souhlasem rodiče,“ vysvětlil agentuře Mediafax právník Ondřej Dostál.
Nesmysl č. 4 - Informovaný souhlas
Kromě neodkladné a život ohrožující péče s veškerou ostatní musí pacient souhlasit. „Informovaný souhlas pacienta má přitom podle nového zákona platnost pouhých 30 dní. Pokud je tedy taková péče poskytována dlouhodobě (například dialýza), bude muset pacient každý měsíc znovu podepisovat, že s dialýzou souhlasí,“ vysvětluje další zbytečné papírování Kubek.
Nesmysl č. 5 - Informování o zdravotním stavu pacienta
Obrovský zmatek přinesl zákon i do pravidel informování o zdravotním stavu pacienta. Nárok na informace mají »osoby blízké« a těmi jsou kromě vyjmenovaných příbuzných všichni, kdo by újmu pacienta právem pociťovali jako vlastní. Pro pochopení uvádí doktor Kubek příklad. „Pokud by ležel v bezvědomí prezident Klaus, stačilo by mi přijít za lékařem a prohlásit, že bych újmu prezidenta Klause pociťoval jako vlastní, protože mám pana prezidenta rád. Napsal bych čestné prohlášení a měl bych podle Hegerova zákona dostat zdravotní dokumentaci prezidenta.“ Že to zní jako špatný vtip? „Tak si ještě představte, že lékařům hrozí statisícové pokuty za to, když budou o zdravotním stavu pacienta informovat někoho, kdo na informace neměl nárok a obdobné statisícové pokuty hrozí i v opačném případě, když někomu oprávněnému informace nesdělí.“
Nesmysl č. 6 – Evidence použité omezovacích prostředků
Použití tzv. omezovacích prostředků, mezi které patří také třeba přidržení neklidného dítěte na zubařském křesle, u ušního lékaře, při odběru krve, při aplikaci injekce, musí být zaznamenáno ve zdravotnické dokumentaci a to včetně času jeho začátku a času ukončení. „Pokud použití omezovacích prostředků trvá déle než 24 hodin, je třeba tuto skutečnost hlásit soudu,“ vysvětluje doktor Kubek. „Klasickým případem je noční zmatenost pacientů se senilní demencí. Pokud je lékaři nechtějí tlumit léky, které vesměs mají na duševní funkce těchto seniorů negativní vliv, nezbývá jiná ochrana před nočními pády a poraněním než ohrádka k posteli případně doplněná o kurty. Pokud zmatenost trvá více nocí, což je běžné, bude to muset řešit soud. Jak rychle se to povede?,“ ptá se prezident lékařské komory.
Na tyto nesmysly doplatí pacienti
Zákon, který měl poskytování zdravotní péče zjednodušit, situaci zkomplikoval. „Řada práv pacientů zůstane pouze na papíře, vztahy mezi pacienty a lékaři se zhorší. Drastické sankce za chyby v dokumentaci budou lékaře nutit k alibismu. Na všechny ty nesmysly pochopitelně doplatí pacienti. Čím více času totiž lékař ztratí zbytečnou administrativou, tím méně se jim bude moci věnovat,“ rozčiluje se Kubek. Takže zatímco ministr je spokojen, že prosadil reformu, lékaři a pacienti jsou nešťastní z toho, co si na ně vymyslel.
VÝZVA! Už jste se setkali s novými pravidly ve zdravotnictví? Zkomplikovaly vám život? Napište nám na e-mail: iva.dvorakova@blesk.cz