Projevuje se průjmem, příměsí krve ve stolici a kožními problémy. „Optimální je kojení, avšak ani mateřské mléko plně nechrání před rozvojem této alergie, například když matka hodně kravské mléko konzumuje sama,“ vysvětluje pediatričky Jany Virčíková. Podle gastroenterologa Pavla Kohouta tato alergie může s vyšším věkem vymizet.

xx


Alergii na kravské mléko může vyřešit podávání příkrmu z mléka kozího už i kojeným dětem od 4. měsíce. Až do teď přitom čeští pediatři nedoporučovali kozí mléko dětem do jednoho roku. Nyní je to ale jinak! Česká pediatrická společnost doporučuje alergickým dětem příkrmy z kozího mléka. To neobsahuje oproti kravskému skoro žádné alergeny a kozí mléko se složením podobá mléku mateřskému.


Potraviny s obsahem kozího mléka určené pro výživu kojenců a malých dětí jsou i pro zdravé jedince bohatým zdrojem mastných kyselin, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Kozí mléko je dobře stravitelné, má vysoký obsah vápníku, fosforu, draslíku a chloridů, zinku a selenu. Obohacuje se kyselinou listovou a vitamínem B12.


xx
Tuky kozího mléka jsou podobnější tukům mateřského mléka a jsou lépe stravitelné než tuky mléka kravského. „Přípravky z kozího mléka jsou vhodné i pro kojence, kteří trpí často střevními kolikami a tuhou stolicí,“ vysvětluje Hana Poskočilová ze společnosti, které dětské příkrmy vyrábí. „Sama jsem se o tom přesvědčila i v případě mé vnučky, kterou trápily úporné více než půlhodinové bolesti bříška,“ dodává.


Několik druhů příkrmů z kozího mléka můžete koupit v lékárnách a cena se pohybuje kolem 160 Kč.