Test na přítomnosti mykotoxinů, který svědčí o tom, že část použitých rajčat byla nahnilá či plesnivá, nedopadl dobře. Ve všech 22 testovaných kečupech byly mykotoxiny objeveny! „Ačkoliv se jednalo jen o stopová množství, vypovídal to o tom, že výrobci si s kvalitou surovin hlavu často nelámou,“ komentuje výsledek šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová. Hodnocení přítomnosti pesticidů, látek k tlumení a hubení škůdců, sice dopadlo o něco lépe, v devíti vzorcích byly ale také objeveny.

Kečup z jablek, cibule, karotky a škrobu

V první zkoušce, kdy se zjišťoval podíl rajčat v kečupu, šest výrobků obdrželo známku nedostatečně. Vyhlášky Ministerstva zemědělství, která se týká minimálního podílu rajčatové suroviny v kečupu, se někteří výrobci snaží alibisticky obcházet úpravou názvu na »kečupová omáčka«. Například Tesco value Mild Ketchup, Kečupová omáčka jemná a Tomato Kečupová omáčka jemná. „Jak jsme zjistili, rajčata se v kečupu nejčastěji nahrazují levnější jablečnou dření, karotkou nebo cibulí, běžný je i přídavek cukerných sirupů ze škrobu či modifikovaných škrobů,“ uvádí Rozová.

Více rajčat, lepší chuť

Senzorické hodnocení se zaměřilo nejen na celkovou chuť, ale také na vzhled, konzistenci, barvu a intenzitu rajčatové chuti. Ukázalo se, že čím vyšší množství rajčat kečup obsahuje, tím lepší dosahuje chuti. Různé náhražky nebo koření se přirozené chuti rajčat nemohou vyrovnat.

Které jsou nejlepší?

Výsledky testu ukázaly, že kvalitní kečupy nemusí být vůbec drahé. Nejlepšími výrobky v testu byly:

* Ketchup sladký, extra (50 Kč / 1 kg), značky kand

* Kečup jemný (40 Kč / 1 kg), značky Lidl Mikado

„Naopak dva ze tří nejdražších výrobků, Heinz rajčatový kečup jemný (88 Kč/1 kg) a Tesco Organic/Bio rajčatový kečup (96 Kč / 1 kg) získaly pouze uspokojivé hodnocení,“ uzavírá výsledky Rozová.

Co to jsou...

... Mykotoxiny

Téměř všechny poškozují játra a ledviny a negativně působí na imunitní systém, některé jsou i karcinogenní. Mohou způsobit i odumírání svaloviny, poruchy krevního oběhu, které po delší době mohou vést k odumírání končetin.

... Pesticidy

Látky, které mohou působit toxicky na vývoj nervové soustavy. Poškození vývoje mozku může být vážné a nezvratné. Pesticidy zvyšují riziko vzniku leukémie u dětí. Řada pesticidů má schopnost narušovat hormonální systém člověka. Souvislost mezi pesticidy a Parkinsonovou chorobou ukázala studie izraelských vědců.

 

Podrobnosti na www.dtest.cz/kecupy