„Klíčem k optimálnímu stárnutí je dřina,” říkají lékaři. Podle nich je pro Alzheimerovu nemoc i pro všechny podobné demence jedinou, v současnosti známou ochranou »vystavět si«, dokud je mozek zdravý, co nejvíce spojení neboli synapsí mezi nervovými buňkami. Alzheimerem trpí na celém světě na 40 milionů lidí, v roce 2050 by jich mělo být až 115 milionů...
Pro mozek totiž platí totéž co pro svaly: Musí se trénovat. Při duševní námaze se v mozku utvářejí stále nové spoje mezi nervovými buňkami. Stačí chvíli někomu naslouchat a v průběhu minut začnou mezi nervovými buňkami šedé kůry mozkové vznikat desítky milionů nových spojů.
Jak to funguje? Nervové buňky umí informace z prostředí, ve kterém se právě nacházíme, přeložit do řeči nervových vzruchů. Ty okamžitě osloví geny v buňkách a buňky začnou tvořit nové bílkoviny. Buňky tak začínají houstnout a budují si nová spojení.
Návodem k zachování co největší a co nejdelší duševní svěžesti je trvalá tvořivá námaha mozku. Jestliže platí, že trénovaná šedesátnice může mít lepší fyzickou kondici než netrénovaná třicátnice, vztahují se táž pravidla i pro mozek.
Pro mozek je tragédií skončit s pivem před televizí. Naopak mu nesmírně prospívá »antipohodlí«, nejlépe zaměstnat mozek prací s novými informacemi.
Alzheimer je definitivní
Alzheimerova choroba, je nejčastější ze všech demencí a je nevyléčitelná. Člověku doslova ukradne mozek, rozpadají se mu totiž nervové buňky. U někoho trvá vývoj nemoci od počátečního do konečného stádia jen rok či dva, u někoho třeba patnáct let. Záleží na tom, v jakém stavu je mozek na počátku choroby. Pokud má pacient mozek vytrénovaný, výkonný, tedy s velkou zásobou synapsí, bude je choroba sice ničit, ale její vývoj s velkou pravděpodobností stlačí pacienta do intelektového průměru nebo lehkého podprůměru - zůstane pak víceméně soběstačný. Jestliže vypukne Alzheimerova choroba u člověka s průměrným nebo podprůměrným intelektem, netrénovaným mozkem, dostane se poměrně rychle do hluboké demence.
Onemocněli Alzheimerem:
* cimrmanolog Pavel Vondruška (†85)
* francouzská herečka Annie Girardot (79)
* poručík Colombo Peter Falk (†83)
* německý fotograf Fritz Gunter Sachs (†78)
Mozek trénuje:
* učení se novým věcem
* křížovky
* četba
* hraní her náročných na pozornost (pexeso, karty, scrable, šachy)
* cestování
* pěší turistika
Mozku neprospívá:
* nečinnost
* deprese - při trvalém smutku se činnost mozku utlumí
* alkohol - způsobuje ve větším množství akutní i chronické poruchy paměti a dalších funkcí mozku, ničí spojení mezi nervovými buňkami
* některé druhy běžně užívaných léků, zejména léky na spaní