Podle psychologů je totiž často pesimismus, přes který se dívají na svět větší problém, než jejich skutečný věk. „ Domnívám se, že věková diskriminace není tak častá, jak se míní,“ říká psycholožka Hana Kyrianová.

Volných míst totiž není tolik, aby každý našel práci na první a třeba i desátý pokus. „Není nutné si myslet, že hlavním důvodem musí být zrovna věková diskriminace. Sice může, ale také nemusí a může to být jen způsob, jak si sami sobě omluvit neúspěch,“ vysvětluje Kyrianová. Podle ní je to tak, že některé firmy potřebují pro doplnění týmu někoho mladšího, jiné staršího, někde potřebují muže, někde ženu. „Ale často to dopadne tak, že se najde vhodný uchazeč z jiné skupiny a firma ho stejně přijme, i když původně měla trochu jinou představu,“ popisuje Kyrianová. Proto, i když má člověk pocit, že všechno je marné, nesmí to vzdát. Vyjít klidně může až padesátý pohovor. Je ale důležité snažit se na sobě pracovat. Sledovat novinky ve vašem oboru a hlavně – věřit si!

Jak najít zaměstnání (nejen) po padesátce

1.Buďte trpěliví.

I když vám nevyšla první ani desátá žádost o místo, nevzdávejte to. Časem to vyjde.

2. Pracujte na sobě.

Opakujte si slovíčka, sledujte, co se ve vašem oboru děje, přihlašte se na nějaký kurz.

3. Nebojte se změn.

Může se stát, že váš obor teď zrovna není ve fóru. Přemýšlejte, jestli není lepší mít práci hluboko pod vaší kvalifikací, nebo být bez zaměstnání.

4. Smiřte se s dojížděním.

I když jste celý život pracovali jen a jen ve vašem městě, připravte se na to, že za prací budete muset dojíždět. Proto rozšiřte záběr hledání i na firmy, na které jste dříve kvůli vzdálenosti ani nepomysleli.

5. Prodejte své schopnosti.

Zdůrazněte nejen své schopnosti a zkušenosti, ale přizpůsobivost a akčnost. Ve váš prospěch hraje i to, že určitě nepůjdete na mateřskou, nezůstanete doma kvůli nemocným dětem a nebudete se nervovat, že nestihnete doběhnout vyzvednout dítě ze školky.

6. Vsaďte na stabilitu.

Zdůrazněte, že už se nemusíte honit za kariérou a hledejte stabilní práci, ve které uplatníte své znalosti a zkušenosti.

7. Zapracujte na vzhledu.

Snažte se sledovat módní trendy. Když přijdete na pohovor usedle oblečení a se staromódním účesem, slovy už toho moc nezachráníte.

8. Buďte optimisté.

Snažte se i na každém neúspěchu najít něco pozitivního. Třeba to, že získáte více zkušeností, naučíte se mluvit s neznámými lidmi a nic už vás jen tak nevyvede z míry.

9. Nedávejte najevo převahu.

I když vás láká dát tomu cucákovi, co vede pohovor, najevo, kam se hrabe na vaše zkušenosti, nedělejte to.

10. Hledejte práci všude.

Obvolejte všechny známé, na které si vzpomenete. Prohlížejte nabídky na velkých pracovních serverech. Dívejte se i přímo na stránky konkrétních firem, které na nich často uvádějí volná místa.