Nízkou míru nezaměstnanosti mají trvale vysokoškoláci (2,9 procenta) a středoškoláci s maturitou (5,5 procenta). Naopak vysoká míra nezaměstnanosti trvá ve skupině občanů se základním vzděláním (23,6 procenta) a mírně nadprůměrná je u lidí se středním vzděláním bez maturity včetně vyučených (osm procent).

Předběžné výsledky za 3. čtvrtletí podle Českého statistického úřadu potvrzují podstatné zpomalení meziročního poklesu zaměstnanosti. Průměrný počet zaměstnaných očištěný od sezonních vlivů se zvýšil proti předchozímu čtvrtletí o 17.100, to je o 0,3 procenta. Počet lidí s jediným nebo hlavním zaměstnáním meziročně klesl o 10.100 na 4,9 milionu; ve druhém čtvrtletí pokles činil 60.300 lidí a v prvním čtvrtletí dokonce 117.600. Převážná část lidí byla zaměstnána na plný úvazek, podíl částečných úvazků byl v civilním sektoru 5,8 procenta.

Míra zaměstnanosti lidí s jediným nebo hlavním zaměstnáním ve skupině 15- 64letých dosáhla 65,4 procenta. Meziročně tak vzrostla o 0,2 procentního bodu, přičemž v letošním 1. čtvrtletí činil meziroční pokles 1,4 procentního bodu. Na růstu se podepsal pokles celkového počtu obyvatel v uvedeném věku.

Český statistický úřad vychází z obecné míry nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). To se promítlo do rozdílu mezi výší obecné míry nezaměstnanosti a míry registrované nezaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí. Tendence vývoje obou měr byly přesto podobné, míra registrované nezaměstnanosti MPSV dosáhla ve 3. čtvrtletí 8,6 procenta.