1. Víte, že peníze uložené doma ve slamníku ztrácejí každým dnem na své hodnotě, zatímco na státem pojištěných účtech se každým dnem zhodnocují?

2. Víte, že některé banky vedou účty zdarma? Např. mBank úplně bez podmínek, Raiffeisenbank při výši došlých plateb na účet 20 000 Kč měsíčně. Kolik platíte za vedení účtu vy?

3. Využíváte programy, které vám nejlépe sedí, a všechny bonusy, které banka nabízí? Pokud jste s bankou spokojeni, využíváte optimálně nabídku vašeho finančního ústavu, zeptali jste se na všechny možnosti a výhody? Např. veškeré platby (odchozí i příchozí) v rámci banky nebo ČR zdarma, nebo zůstatkové SMS zdarma?

4. Už jste si zkontrolovali několik po sobě jdoucích výpisů? Využíváte opravdu všech služeb, za které platíte, a zda třeba neplatíte takzvaný 'výhodný' balíček, který ve skutečnosti vašim potřebám nevyhovuje?

5. Víte, že mnohem rychlejší a levnější (nebo úplně zdarma) jsou transakce zadané prostřednictvím internetového bankovnictví?

6. Už jste si sjednali výběry z bankomatů vaší banky zdarma, nebo je dokonce nabízí automaticky? A víte, že peníze na běžném účtu jsou extrémně nízce úročeny, zpravidla jen 0,10 %? Využíváte proto pro volné peníze termínované nebo ještě lépe spořící účty s úročením až 3,5 %?

7. Už jste slyšeli o takzvaném inteligentním účtu? Ten hlídá nastavenou výši peněz na vašem účtě potřebnou na běžné výdaje a přebytek automaticky převádí na obnovující se spořicí účet. Nezaskočí vás ani neplánovaná platba, při nedostatku prostředků totiž 'inteligent' odebírá peníze ze spořicího účtu a převádí je k běžnému použití.

8. Víte, že peníze ze spořicího účtu si můžete v případě potřeby rychle a bez sankcí vybrat, zatímco u termínovaných vkladů za předčasný výběr platíte?

9. Víte, že když se na svém účtu dostanete do minusu a využijete tzv. kontokorent, že si vlastně berete krátkodobý úvěr s dost vysokým úrokem (např. ČSOB - 16,90 %, KB - 19 %)? Využívejte ho proto jen výjimečně.

10. Víte, že cenu půjčky, kterou si vezmete, udává ukazatel RPSN (roční procentní sazba nákladů)? Udává, kolik bude žadatele ve skutečnosti vypůjčení peněz ročně stát. Čím je RPSN nižší, tím je samozřejmě půjčka levnější. Výše RPSN závisí na tom, jak velkou částku si chcete půjčit a jak dlouho ji budete splácet. Čím delší dobu splácení si nastavíte, tím nižší budete mít měsíční splátku, ale tím více také celkově zaplatíte.

11. Víte, co je konsolidace půjček? Z rodinné kasy se dnes běžně splácí několik úvěrů, jednotlivé splátky jsou ale pak často nepřehledné a způsobují nadměrnou zátěž rodinného rozpočtu. Konsolidace je v podstatě sloučení několika stávajících úvěrů do jednoho nového, kterým jednorázově uhradíte všechny stávající půjčky a dál budete splácet už jen jedinou, avšak s výhodnějšími podmínkami.

12. Víte, že můžete refinancovat vaši hypotéku, když nejste spokojeni s výší úrokové sazby? Pokud skončilo období stálé (fixní) úrokové sazby vaší hypotéky, můžete hypotéku jednorázově splatit novým hypotečním úvěrem od jiné banky, která nabízí výhodnější podmínky. Tuto možnost nabízejí např. GE Money Bank, BAWAG Bank, Volksbank a nebo Komerční banka.
Pokud jste si odpověděli převážně NE, pak doporučujeme začít jednat. Zajděte do vaší banky a informujte se o výhodách, které nabízí. Vyjednejte si nové výhodnější podmínky. Pokud s bankou nejste spokojeni, vyberte si jinou. Všechny banky mají na internetu svoje stránky, takže můžete srovnávat jejich nabídku, podmínky i ceny.