Wall Street prožil nejkrušnější den po sedmi letech, akcie na všech hlavních světových burzách se propadají. Výjimkou není ani pražská burza, kde se v úterý muselo pozastavit obchodování s akciemi několika firem, u nichž byl propad drtivý. Jednou z nich byly akcie např. těžební firmy NWR, další pak developerské společnosti EMC. V případě jejích akcií muselo být obchodování pozastaveno dokonce hned dvakrát. Ztratily totiž až třetinu své hodnoty, což se v úterý dalo označit za rekord dne.

Fotogalerie
2 fotografie

Celkový propad pražské burzy byl pak největším ze zemí střední Evropy. A to přesto, že oproti pondělku, kdy spadla o 6,04 %, zaznamenala včera pokles na 5,6 %. Ostatní evropské trhy klesly o jedno až dvě procenta. O více jak čtyři procenta včera oslabily asijské burzy.

Současný stav má na svědomí dlouhotrvající krize na realitním trhu v USA. Její důsledky se objevují téměř po celém světě. Samotný Wall Street má za sebou nejhorší den za posledních sedm let. Experti připomínají, že hůře na tom byl už jen po útocích z 11. září 2001. Klíčový index amerických akcií Dow Jones se propadl o 4,4 %.

V Evropě klesaly zejména akcie pojišťoven. Po pádu bank se totiž investoři obávají osudu největší americké pojišťovací společnosti AIG. Místo krátkodobého úvěru 40 miliard prý totiž žádá o závratných 75 miliard dolarů. "Kolaps AIG by byl mnohem větším průšvihem než většina toho, co jsme doposud viděli," varoval Kenneth Lewis, výkonný ředitel Bank of America (ústavu, jenž pohltil Merrill Lynch) a upřesnil: "Nevím o žádné z bank, jež nemá co do činění s AIG."


Čtěte také:
Blesk pro vás zodpověděl 10 nejzásadnějších otázek - Finanční krize? Dotkne se i Čechů...


Co odstartovalo pád bank?
Lavinu spustilo před více než rokem množství sporných hypoték, které americké banky – zaslepené touhou po úrocích – poskytly příliš snadno i chudým Američanům. Ti hromadně přestali být schopni hypotéky splácet. Banky jedna po druhé byly nuceny přiznat, jaké ztráty ze špatných úvěrů budou muset odepsat. Jejich akcie šly dolů, začalo se propouštět. Hypotéční krize zasáhla i další finanční instituce, cenné papíry ztrácely hodnotu. V bankovním systému začaly scházet peníze, ekonomika zpomalovala. Centrální banka pumpovala do systému finanční injekce... Krize se mezitím rozšířila i do bank v Evropě, po světě. Investoři s obavami očekávají, co bude dál.