- Nejhorší situace od září 2001, kdy teroristé zaútočili na USA! Tak finančníci hodnotí současný propad akcií na burzách. Také ta pražská od začátku roku "zchudla" o 330 miliard. No a co? - řekne si možná běžný Čech, pro něhož je investování na burze španělskou vesnicí. Klid ale není na místě. Možná má peníze ve fondech, které tu investují. A pokud ne, prohlubující se krize by ho stejně postihla. Další propad akcií se i včera šířil z Asie, v Evropě pak trochu zmírnil, ale situaci v USA příliš nepomohl ani mimořádný zásah centrální banky. Co bude dál, si málokdo troufá odhadnout. Přitom všichni znají z dějepisu pojem "Černý pátek na newyorské burze v roce 1929". Nebylo na světě člověka, který by ho nepocítil. Miliony lidí přišly o všechno. Může se takový krach opakovat i dnes? Ačkoliv se nikdo neodváží vyslovit jednoznačné NE, analytici jsou optimističtí. "Nemyslím si, že by nastala stejná hospodářská deprese, jaká postihla světovou ekonomiku ve třicátých letech dvacátého století," říká například Petr Zámečník ze serveru Investujeme. cz. Ekonomický propad ve světě by sice určitě ovlivnil i Čechy, např.zpomalením výroby či exportu a vyšší nezaměstnaností, ale zatím to není příliš reálné. "Současné hluboké propady vnímám jako přehnané a jsou spíše příležitostí k levnému nákupu akcií," řekl Zámečník. Připustil ale, že to nyní vyžaduje pevné nervy.


Co to pro nás znamená? Na to a další často kladené otázky odpovídá Petr Zámečník, šéfredaktor serveru investujeme.cz: 1. Proč vůbec nyní padají kurzy akcií? Kurzy akcií na světových trzích padají především z obavy před zpomalením americké ekonomiky. Ta se dostala do potíží, protože rostou úrokové sazby, kvůli nimž nemohou lidé splácet hypoteční úvěry. 2. Proč tak prudce? Trhy padají velmi prudce zejména kvůli šíření paniky mezi investory. Jakákoli špatná zpráva je vnímána velmi negativně a posílá kurzy akcií do hlubin, dobré zprávy jsou buď přehlíženy, nebo interpretovány negativně. 3. Co všechno pád akcií může ovlivnit u nás i ve světě? Pád akciových trhů může prohloubit hospodářskou recesi, která nyní hrozí. Obchodní společnosti mohou mít obtížnější přístup ke kapitálu a k financování svého rozvoje. Světová ekonomika je již natolik propojena, že případná recese ve Spojených státech postihne i ČR. 4. Jaký dopad bude mít tato finanční krize na českou ekonomiku? Zejména banky nyní čelí nespláceným hypotékám ve Spojených státech a poklesu cen amerických nemovitostí. To má za důsledek, že jim chybí kapitál. Nedostatek kapitálu pak zdražuje financování a zvyšuje úrokové sazby. A protože banky působící v České republice jsou součástí nadnárodních skupin, které také mnohdy investovaly v USA, zvýší se úrokové sazby a nároky na bonitu (schopnost splácení), klientů i u nás. 5. Jak propad může ovlivnit běžného Čecha? Má-li běžný Čech zainvestováno do akcií, třeba i přes podílový fond, nyní prožívá zřejmě krušné chvíle. Hodnota jeho investice klesá. Je to ale příležitost pro nové investice - zejména lze doporučit poklesu využít k tvorbě dlouhodobějších úspor na důchod prostřednictvím pravidelných investic do akciových podílových fondů. Není to ale pro každého... chce to mít, zvláště nyní, pevné nervy a investiční disciplínu. 6. Hrozí nebezpečí celosvětové hospodářské krize? Nebezpečí celosvětové hospodářské krize zde sice je, ale ne příliš velké. Poklesy na akciových trzích jsou sice obrovské, ale jsou dány především panikou investorů. Za poslední tři až čtyři roky trhy až na drobné korekce jen rostly, a nyní musí investoři čelit nové zkušenosti - poklesu trhu. Řada z nich panikaří. 7. Jsou ohrožena pracovní místa v Česku? Česká ekonomika je exportně závislá, a pokud by došlo k celosvětové depresi, přelila by se více či méně i do České republiky. V takovém případě by mohla vzrůst i nezaměstnanost.
Začalo to v úterý Krach na newyorské burze v roce 1929 odstartoval světovou hospodářskou krizi. Ačkoliv se vžil pojem "černý pátek", všechno začalo už v úterý 24. října, kdy se kurzy akcií začaly propadat. Po ohromném hospodářském vzestupu ve 20. letech minulého století v USA totiž cena akcií kvůli spekulantům uměle stoupala, ačkoliv továrny už vyráběly spíše na sklad. Když pak náhle hodnota akcií prudce poklesla, vypukla na burze panika. Během několika hodin se investoři zbavili více než 13 milionů cenných papírů a kurzy klesly až o 90 %. Krach na newyorské burze připravil o majetek miliony lidí, třetina Američanů přišla o práci. Krize se přesunula i do Evropy.