Protiraketový radar v Brdech. Už za několik týdnů bychom měli podepsat s USA smlouvu o tom, že tu bude skutečně umístěn. Je to dobře, nebo špatně? Čím nám může ublížit a čím naopak prospět? Připravili jsme pro vás argumenty PRO a PROTI stavbě radarové základny v České republice.


Proč máme mít z radaru radost... Ze strategického hlediska posílí vliv ČR na světovou bezpečnost. * Díky vstřícnosti české vlády k radaru se podařilo dojednat zjednodušení cestování do USA - dojde totiž ke zrušení vízové povinnosti. * Můžeme se těšit na výrazný rozvoj české vědy. Jako jednu z podmínek si čeští vyjednavači totiž stanovili její výraznou podporu. * Radar bude začleněn do obranného systému paktu NATO, to znamená, že budeme mít podporu okolních států. * Pracovní příležitosti. Díky radaru přibude pracovních příležitostí v brdském regionu. * Máme co splácet. Řada občanů, a mezi nimi například bývalý český prezident Václav Havel tvrdí, že umístění radarové základny USA z historického hlediska jednoznačně dlužíme. * Radar nebude většinu času aktivní. Zapínat se bude jen na zkoušky a v případě, že dostane signál z družic.
Proč jsme kvůli radaru naštvaní... Podle průzkumů jsou dvě třetiny občanů České republiky proti vybudování radarové základny. Politici nedokázali vysvětlit, čím je pro nás radar tak výhodný a na názor lidí neberou ohled. * Česká republika nemá ve světě nepřítele. Nepotřebuje se proto tak aktivně zapojovat do nového závodu ve zbrojení. * Je jedno, jestli budou na našem území rakety nebo jen radar. Pro potencionálního nepřítele je to úplně stejný cíl, tedy i stejné nebezpečí případného útoku. * Opět budou na našem území jednotky zahraniční armády. Tentokrát z USA. A je dokonce možné, že zde budou nastálo také Rusové, kteří by chtěli mít nad radarem alespoň částečný dohled. * Dostaneme se výrazně pod vliv USA. A to jen pár let poté, co z České republiky zmizela vojska bývalého Sovětského svazu. * Neměli bychom sebemenší vliv na to, co bude v radarové základně nainstalováno. * Nejsou dostatečně známy vlivy na zdraví lidí, kteří budou v blízkosti radarové základny žít. Takováto zařízení jsou totiž obvykle umístěna na odlehlých místech mimo obyvatelstvo.
Putin stále proti radaru! Schwarzenberg: Rusku se musíme postavit Nedohodli se! Americký prezident George Bush a jeho ruský protějšek Vladimir Putin nenašli společnou řeč v otázce umístění protiraketové základny v Česku. Rusové stále nesouhlasí s rozhodnutím USA postavit v ČR a Polsku prvky protiraketového systému. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg věří v dohodu, nátlaku Ruska bychom se ale podle něj měli postavit. V deklaraci, která byla přijata v Soči při setkání prezidentů USA a Ruska George Bushe a Vladimira Putina, dále stojí, že země budou aktivnější při jednání o protiraketové obraně. Podle Putina by ruské obavy ze systému v Evropě pomohla odstranit přítomnost ruských expertů. Šlo pravděpodobně o poslední schůzku Bushe s Putinem v roli prezidentů. Putinovi už za pár týdnů končí mandát. Bush skončí v úřadu příští rok. Putin novinářům řekl, že je "opatrným optimistou", pokud jde o možnosti vyřešení sporu s USA o protiraketovou obranu. "Ďábel se skrývá v detailech," podotkl s tím, že záleží na schopnostech expertů najít řešení. Bush zopakoval, že studená válka je minulostí a systém není proti Rusku. Proti váhání Ruska se postavil český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Ten podle serveru iDNES prohlásil, že se musí Česká republika a státy, které mají na radaru zájem, nátlaku Ruska postavit.