Projet tři tisíce kilometrů napříč Evropou od Estonska až po Portugalsko a nepotřebovat pas. Co za totality znělo jako ta nejbujnější sci-fi, se o půlnoci z 20. na 21. prosince stane skutečností. Češi se budou moci naprosto volně pohybovat přes hranice 24 států. V pátek totiž ČR vstupuje do Schengenského prostoru, v němž nás na hranicích už nikdo nezastaví. Co se stane o půlnoci ze čtvrtka na pátek? * Lidé budou moci překračovat hranici kdekoliv, třeba v lese či přes řeku * Z přechodů zmizí policisté kontrolující doklady * O překročení hranice budou informovat pouze cizojazyčné tabule s logem EU a názvem státu * Turisté musí mít platné doklady, stačí však občanka, protože je policisté mohou kdykoliv ve vnitrozemí kontrolovat * Na cesty po všech zemích stačí cizincům jen vízum jedné z nich * Domácí mazlíčci mohou cestovat volně, ale se speciálním pasem od veterináře, vybaveni mikročipem či tetováním a očkováni proti vzteklině * Přísné kontroly se z přechodů s Německem a Rakouskem přesunou na polské a slovenské hranice * Volný pohyb se zatím týká jen pozemních cest, ty vzdušné se otevřou až na konci března 2008 * Kontroly může znovu zavést každý stát v mimořádných případech (ohrožení pořádku či bezpečnosti, ale například i velké sportovní akce) na nejvýš 30 dnů
Kdo sem patří Dosud: 13 zemí EU a dva nečlenové - Island a Norsko Nyní přibývá: Česko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko Připojit se chtějí: Kypr, Rumunsko, Bulharsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko Připojit se nechtějí: Velká Británie a Irsko Poslední zátah: Zločinec "smolař" V rámci poslední akce Cizinec před vstupem ČR do schengenského prostoru zadržela cizinecká policie Rumuna, na kterého byl vydán evropský zatykač. Na území celé České republiky policisté zkontrolovali zhruba 1500 lidí a dopadli 6 celostátně hledaných osob. Celkem zaznamenala cizinecká policie 130 přestupků proti cizineckému zákonu. Jednalo se především o propadlé pasy nebo nevyřízená víza.
Proč Schengen Schengenský prostor se jmenuje podle vsi v Lucembursku, kde byla v roce 1985 podepsána smlouva o volném pohybu osob uvnitř unie.
NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY: ODPOVÍDÁ MINISTR VNITRA IVAN LANGER Dá se čekat vzestup kriminality? "Věřím, že nikoli. Děláme pro to maximum." Přijde více prostitutek? "Těch bude přesně tolik, jak vysoká bude poptávka. To nemá souvislost s rušením hranic." Stane se pašování lidí ještě větším problémem? "Myslím, že nikoli. Policie nemizí, jen mění svou práci." Přijde více laciných pracovních sil? "Bez povolení nikoli. Ostatně proto existuje projekt Zelené karty." Jakou výhodu přinese otevření hranic? "Nebudeme občany druhé kategorie, nebudeme už prožívat kontroly. Zároveň to přispěje k rozvoji turismu v příhraničních oblastech." Co se stane s policisty, kteří dosud na hranicích slouží? "Zůstanou dál sloužit v regionech. Od pohraniční policie přejdou k policii pořádkové, dopravní a kriminální." Co bude s budovami, které jsou na hranicích? "V případě zájmu budou převedeny na obce, jinak budou prodány. Část z nich samozřejmě bude dál sloužit jako obvodní oddělení policie." Bude možné legálně kupovat levné cigarety, levně tankovat a kupovat alkohol? "Celní pravidla, která platí teď, se nemění." (Např. z Polska a Česka je možné do Německa dovézt 200 cigaret na osobu, u alkoholu platí hranice 10 litrů na osobu a každý řidič smí naplnit nádrž a 20litrový kanystr.)