Stejné je to i s kapesným pro děti. Tušíme, že je důležité děti od malička vést k finanční odpovědnosti a gramotnosti, ale často tápeme, kolik jim vlastně dávat peněz.

Kapesné přizpůsobte věku dítěte

Na první kapesné většinou dojde s nástupem dítěte do první třídy základní školy. Získá zodpovědnost a začínají mu také určité povinnosti.

V první třídě zvládnou děti jednoduché počty. Vlastní peníze jim v takové praktické matematice mohou ještě více pomoci. Tím, že děti naučíte nakládat s kapesným, zvyšujete jejich finanční gramotnost. Kapesné totiž přibližuje dětem princip výplaty v dospělosti. Učí děti zacházet s omezenou částkou na určenou dobu.

Z průzkumu, který provedla Česká spořitelna v roce 2019 mezi tisícovkou žáků základních škol, vyplynulo, že průměrně každý měsíc dostanou děti od rodičů částku ve výši 330 Kč. Samozřejmě rozdíly ve výši kapesného na prvním a druhém stupni jsou značné.

Mladším dětem stačí prasátko, u starších zkuste dětský účet

Kasička, peněženka nebo prasátko naprosto postačí menším dětem na jejich úspory. Se staršími dětmi už ale můžete zkoušet posílat peníze na dětský účet. V internetovém bankovnictví mohou rodiče s dětmi snadno procházet jejich výdaje a sledovat, za co utráceli.

Česká spořitelna nabízí dětský účet, který dítěti můžete založit hned od narození. Získají přístup i do internetového bankovnictví a mobilní aplikace. Od 8 let pak dostanou i vlastní debetní kartu.

„Kombinace kapesného a vlastního účtu je skvělý způsob, jak děti naučit hospodaření s penězi a základům finanční gramotnosti v bezpečném prostředí,” říká Petr Pluháček z České spořitelny.

Nechte děti, ať se sami rozhodují, za co své ušetřené peníze utratí. Pokud kapesné utratí „za hloupost“, i tím se učí, jak s penězi nakládat. Ale je lepší, když se to dozvědí v dětství s desetikorunami než jako dospělí třeba už s tisíci.

Neberte dětem už jednou získané peníze. Stejně tak kapesné nedávejte jako odměnu za domácí práce. Do chodu domácnosti se děti mají zapojovat zcela přirozeně, není tedy žádoucí tuto činnost podmiňovat finanční odměnou.

Až 64 % dětí v průzkumu České spořitelny uvedlo, že si spoří na nějakou vysněnou věc. Často ale děti kapesné použijí i na nákup sladkostí a limonád.