Pondělí 23. listopad 2020
Svátek slaví Klement, zítra Emílie
Oblačno, déšť 5°C

Ošetřovné, důchody, mateřská i nemocenská: Odpovídali odborníci z České správy sociálního zabezpečení!

/
 • Už v úterý 10. listopadu budou na dotazy čtenářů odpovídat odborníci z České správy sociálního zabezpečení.
  10. listopadu 2020 ● 05:03

  Shánění informací se v době covidu změnilo téměř v bojovou hru. Zastavit se s dotazem na úřadě může být kvůli omezené provozní době a možnému riziku nákazy v dlouhé frontě zbytečným hazardem se zdravím.

  Pohybovat se v online světě webových stránek není pro každého úplně snadné a šance, že se dovoláte na přetížené telefonní linky úřadů, je téměř nulová. V rámci akce Odborníci na telefonu Blesku ale v úterý konkrétní specialisté z České správy sociálního zabezpečení dvě hodiny „napřímo“ odpovídali na vaše otázky! 

   

  Nejzajímavější odpovědi odborníků na různé druhy důchodů, ošetřovné, „nemocenskou“, mateřskou i otcovskou si přečtěte už zítra v tištěném Blesku a na Blesk.cz

  V úterý 10. listopadu odpoví na dotazy volajících odborníci z České správy sociálního zabezpečení.
  V úterý 10. listopadu odpoví na dotazy volajících odborníci z České správy sociálního zabezpečení.
  Autor: Tonda Tran

 • 1.

  Téma: Mateřská a otcovská

  Mgr. Eva Hamplová z ČSSZ

   

  Tel.: 225 977 721

   

  Jsem studentka, mám nárok na mateřskou? ● Která maminka nemá na mateřskou nárok? ● Jak vysoká je maximální mateřská? ● Je možné si při mateřské přivydělat? ● Má na otcovskou nárok každý tatínek? ● Jak dlouhá je otcovská dovolená? ● Kde a jak si požádat o otcovskou?

  Mgr. Eva Hamplová
  Mgr. Eva Hamplová

 • 2.

  Téma: Ošetřovné a dlouhodobé ošetřovné

  Mgr. David Marek z ČSSZ

   

  Tel.: 225 977 722

   

  Mám nárok na ošetřovné dítěte, i když jsem nezaměstnaná? ● Kolik procent z platu dostanu momentálně jako ošetřovné? ● Jak je to s ošetřovným u OSVČ? ● Je možné se na ošetřovném u dítěte střídat? ● Jsem na „ošetřovačce“, ale ještě jsem nedostala peníze. Jak zjistím, kde je problém?

   

  Můžu využít dlouhodobé ošetřovné i na péči o nemocného přítele? ● Kdo vystavuje potvrzení o nutnosti dlouhodobého ošetřovného? ● Jak dlouho je možné o nemocného při dlouhodobém ošetřovném pečovat? ● Kdo na dlouhodobé ošetřovné nedosáhne?

  Mgr. David Marek

 • 3.

  Téma: „Nemocenská“

  Mgr. Vít Hulec z ČSSZ

   

  Tel.: 225 977 723

   

  Jak dlouho je možné nejdéle být na „nemocenské“? ● Jsou při nemoci proplácené i víkendy? ● Může lékař vystavit neschopenku i zpětně? ● Kdo mi napíše potvrzení, že musím zůstat v karanténě? ● Liší se nějak částka za nemocenskou a za karanténu? ● Mají na „nemocenskou“ nárok i OSVČ?

  Mgr. Vít Hulec
  Mgr. Vít Hulec

 • 4.

  Téma: Starobní důchod

  Ivana Potměšilová z ČSSZ

   

  Tel.: 225 977 724

   

  Jak zjistím, kdy půjdu do starobního důchodu? ● Musím si o starobní důchod požádat? ● Existuje minimální důchod? ● Kdo mi spočítá, jak vysoký budu brát důchod? ● Je možné brát důchod a pracovat bez omezení? ● O kolik let dříve můžu jít do předčasného důchodu?

  Ivana Potměšilová

 • 5.

  Téma: Vdovský, vdovecký a sirotčí důchod

  Bc. Eva Amchová z ČSSZ

   

  Tel.: 225 977 725

   

  Má na sirotčí důchod nárok každý sirotek? ● Budu brát vdovský důchod už napořád? ● Je možné brát vdovecký důchod i po přítelkyni? ● Chodí sirotčí důchod na účet přímo sirotkovi? ● Je stanovena nějaká minimální výše vdovského důchodu? ● Budu se vdávat. Nepřijdu kvůli tomu o vdovský důchod?

  Bc. Eva Amchová

 • 6.

  Téma: Invalidní důchod

  JUDr. Simona Urbánková z ČSSZ

   

  Tel.: 225 977 726

   

  Kdo má nárok na invalidní důchod? ● Můžu mít invalidní důchod kvůli covidu? ● Čím se řídí výše invalidního důchodu? ● Můžu si k invalidnímu důchodu přivydělat?

  JUDr. Simona Urbánková

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 3

sorgedoktor: Leda kdyz ma nekdo duchod tak zvane na hlavu....

(10. 11. 2020 13:33)

kozinozka: Někdo si umí stěžovat, přehánět i lhát, jiný to neumí vůbec a tak nic nedostává. Podobně je to s invalidními důchody. Nepřesná diagnoza, i když se snažíte bránit, tak vám přiznají jen částečný invalidnbí důchod, který se časem převede na důchod starobní -Tak jste asi doživotně y finančně nesoběstačný.

(10. 11. 2020 10:55)

Krasidin: Hej šmejdi chci prachy jako mají černí jak to udělat???

(10. 11. 2020 07:52)
Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy