Při výběru půjčky lidé nejčastěji řeší cenu a flexibilitu. Zapomínají ale na penále a odmítají se poradit, hodnocení klientů na internetu a doporučení od známých mnohé nezajímají. Podle průzkumu společnosti Cofidis se Češi zadlužování nebojí, a to díky tomu, že predátorským půjčkám byl utnut tipec. Na úvěrovém trhu by se tak měli pohybovat pouze ověření poskytovatelé, což lidem dává pocit bezpečí a sebejistoty

Co je pro Čechy důležité při výběru půjčky?

1. Cena

Cena je nejdůležitějším faktorem, který zájemce o půjčku zajímá. Lidé chtějí vědět, kolik za úvěr zaplatí, s čímž jim velmi často pomáhá i kalkulačka půjček. Naštěstí dnes už mnozí nevybírají dluh pouze podle úroku, ale orientují se především podle RPSN. Roční procentní sazba nákladů totiž zohledňuje všechny reálné náklady, nikoliv jen úrokovou sazbu.

2. Flexibilita

Druhým důležitým parametrem je flexibilita, svoboda ve splácení je pro Čechy velmi důležitá. Lidé chtějí získat sice nejvýhodnější úvěr, avšak ne za cenu nemožnosti přizpůsobit si ho svým potřebám. Odklad splátek, změna výše splátky, nové datum splácení, předčasné splacení.

Pozor na sankce a přehnanou sebejistotu

Zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů stojí za tím, že počet poskytovatelů na úvěrovém trhu výrazně prořídnul a že pokuty dostaly jasné mantinely. Tyto kroky u řady dlužníků vedly k větší sebejistotě. Mírnější podmínky by v žádném případě ale neměly vést k unáhlenějšímu zadlužování. Stále je nutné výběr půjčky nepodcenit. Kromě ceny a flexibility je dobré zaostřit také na sankce a úroky z prodlení, a to i přestože si na začátku selhání ve splácení nechcete vůbec připustit.

Ač máte pocit, že vše držíte pevně ve svých rukou, dobrá rada se vždycky hodí. Bohužel někteří dlužníci si to nemyslí a pomoc finančního poradce, doporučení od známých nebo hodnocení bývalých klientů na internetu považují za zbytečné. Když už si ale půjčku sjednáte online, je vhodné na internetu neopomíjet ani reference, diskusní fóra nebo online porovnávače.

Vybírat půjčku je nutné komplexně. Nic nevyzdvihovat a nic nepřehlížet, zároveň také nezapomínat, že dnes se vám může dařit, ale za pár měsíců může být vaše finanční situace úplně jiná. Při splácení půjčky se tak rozhodně nepřeceňujte a raději volte zlatou střední cestu, ať zbytečně nezatížíte rozpočet domácnosti, ten by měl být i se splátkou přebytkový.