Povolební patová situace se vyostřuje. Poté, co se včera Miloš Melčák odmítl vrátit do klubu ČSSD, ho stranické špičky obvinily ze spojení s ODS. "Ať pan Melčák řekne, co za to od ODS dostal," prohlásil místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath. Melčák podle něj poslední dobou projevoval velký zájem o další existenci fondu dopravní infrastruktury a o nové obsazení vedení ČEZu. "Je to totální nesmysl," reagoval Melčák. Zváží, zda podá trestní oznámení. To ODS je už rozhodnutá: Bývalého ministra zdravotnictví bude žalovat. "Je to zlý, nemocný člověk, kterému dělá dobře, když ubližuje jiným," okomentoval výroky Ratha ministr vnitra Ivan Langer. Odmítl, že by ODS rebelujícího poslance jakkoli lanařila. S podezřením o uplacení poslance přišel včera Rath. Nepřímo se k němu připojil i předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. "Pokud pan Melčák nenajde věrohodný důvod, proč vystoupil z klubu, pak se ukáže, že pan Dalík (poradce premiéra - pozn. red.) měl skutečně v našem klubu trojského koně," uvedl. Tím narazil na nedávné přiznání Marka Dalíka, že začal jednat s poslanci ČSSD a snaží se je přetáhnout na stranu ODS. "S odchodem pana Melčáka nemám co do činění. Už dávám žalobu," reagoval na dotaz Blesku Dalík. Sám Melčák včera odmítl, že by byl Dalíkovým trojským koněm. Rezolutně popřel, že by si ho ODS koupila. Důvod svého odchodu z poslaneckého klubu ČSSD chce oznámit zítra na předsednictvu strany. Stejným způsobem pak chce v sobotu informovat členy ústředního výkonného výboru strany.


Proč mohl Melčák oustit klubu: 1. Vyjednávání s ODS a kompromisy ze strany ČSSD jsou pro něj nepřijatelné. Nechce zradit program, pro který byl do směnovny zvolen. Klub opustil ze zásady. 2. Jako Zemanovec se přiklonil na stranu Miloše Zemana, který kritizuje vstup ČSSD do vlády s ODS a lidovci. Z klubu odešel možná proto, aby důchodce z Vysočiny přivedl zpět do politiky. 3. Odešel poté, co za určitou, třeba milionovou nabídku, či slib významného postu přistoupil na hru ODS, jak ho podezřívají špičky ČSSD. Pak jde o likvidační kampaň sociálních demokratů.
Byli také v podezření... Marian Bielesz (43) Na jaře 2004 vystoupil z poslaneckého klubu US-DEU. Spekulovalo se, že za svůj odchod ze sněmovny, čímž ČSSD umožnil sestavení vlády, měl údajně dostat až dvacet milionů. Nikdy se to nepotvrdilo. Tomáš Vrbík (33) Společně s Bieleszem ohrožoval vznik Grossovy vlády, když opustil unionistický poslanecký klub. Za to, že ji jako nestraník nakonec podpořil, měl údajně také dostat 20 milionů. Ani u něj se to nepotvrdilo. Petr Kott (44) Proslul jako sněmovní opilec. Ale neměl problémy pouze s alkoholem. V době, kdy z ODS přecházel k unionistům, se spekulovalo o tom, že za politický přestup inkasoval miliony. Kott to důrazně popřel. Zdeněk Kořistka (49) Bývalý poslanec US-DEU, kterému údajně měli v létě 2004 Marek Dalík a lobbista Jan Večerek nabídnout deset milionů korun, pokud nepodpoří novou vládu Stanislava Grosse. Dodnes se to neprokázalo. Michal Pohanka (37) Poslanecký klub ČSSD opustil 25.října. Zhruba o měsíc později vyšlo najevo, že premiérův poradce Marek Dalík se ho a další poslance snaží přetáhnou na stranu ODS. "S Pohankou to vypadá velmi dobře…" nechal se slyšet Dalík. Pohanka však prohlásil, že s ním nikdo z ODS o podpoře vlády nejednal.