Nejste spokojeni se svou zdravotní pojišťovnou? Zaujala vás nabídka konkurence? Právě teď máte možnost pojišťovací společnost změnit. Čas na to máte až do konce září, ale raději si dopředu důkladně zjistěte všechny náležitosti. 

Jak na to

  • Zjistěte si u svých lékařů, zda mají s pojišťovnou, ke které chcete přestoupit, uzavřenu smlouvu.
  • Pro přechod k nové pojišťovně je třeba vyplnit a podepsat papírovou přihlášku. Nezapomeňte potřebné doklady: občanský průkaz, u dítěte do patnácti let rodný list, případně jiný doklad totožnosti. O registraci můžete žádat také elektronicky přímo na webu pojišťoven.
  • Odhlášení od staré provádí vaše nová zdravotní pojišťovna. Ta vám zašle novou kartu pojištěnce, kterou se budete při návštěvách lékařů prokazovat.
  • O změně zdravotní pojišťovny informujte při nejbližší návštěvě každého svého lékaře a zaměstnavatele do osmi dnů od změny.
  • Všichni lékaři by měli mít v čekárně i na internetu informaci oznamující, se kterými pojišťovnami mají uzavřené smlouvy.
  • Je užitečné zjistit si, na jaké bonusy máte nárok. Například příspěvek na očkování, plavání s dětmi, pohybové aktivity či na vitaminy. 

Všechny pojišťovny nabízí svým klientům zajímavé bonusy. I ty mohou ovlivnit výběr nové zdravotní pojišťovny. Pokud například často cestujete, vybírejte pojišťovnu, která nabízí kvalitní cestovní a úrazové pojištění. Pokud vykonáváte fyzicky náročnou práci, možná vám zase přijdou vhod relaxační programy a pokud plánujete rodinu nebo již potomky máte, soustřeďte se na různé výhody pro rodiny.

Jde to přes web nebo chytrý telefon

Nechce se vám do fronty na pobočku nové pojišťovny? Přihlášení můžete provést z domova prostřednictvím webových stránek pojišťovny. Máte chytrý telefon? Pak je přechod ke konkurenci také hračka.

Zájemci mohou zvolit online přihlášku, vyplní formulář a podpis doplní skrze mobilní rozhraní. „Na telefonu je třeba mít nainstalovanou aktuální verzi internetového prohlížeče a aktivní připojení k internetu. K podpisu poté slouží dotykový displej telefonu,“ uvádí generální ředitel ZP MV ČR David Kostka. Po odeslání přihlášky se už klient o více nestará, počká, až obdrží nový Evropský průkaz zdravotního pojištění (kartičku pojištěnce).

VIDEO: Zdravotní pojišťovna vymáhá na důchodci peníze za operaci zpět.

Video
délka: 01:39.92

Pojišťovna vymáhá na důchodci peníze za operaci tv JOJ

Fotogalerie
10 fotografií