To bude mela! Přes české silnice se má dnes převalit vlna nejméně miliónu Poláků, kteří míří auty i autobusy na pohřeb papeže do Vatikánu. Toho se má podle odhadů zúčastnit až čtyři milióny lidí. Jde tak o největší přesuny lidí v dějinách Evropy! Nekonečné zácpy hrozí na hlavním tahu z Českého Těšína přes Olomouc a Brno k hraničnímu přechodu s Rakouskem v Mikulově. Po naší železnici už včera večer přejížděly speciální vlaky z Krakova a Varšavy. Také České aerolinie mají všechny pravidelné lety do Říma vyprodány, včetně zpátečních! V pohotovosti jsou od včerejška hlavně severomoravští policisté. Na Karvinsku už zaznamenali zvýšený nápor aut a autobusů z Polska. "Policisté jsou připraveni v případě komplikací zasáhnout. Spolupracujeme i s cizineckou policií," informovala mluvčí severomoravské policie. Poutníkům bude pomáhat i polský konzulát v Ostravě. Kolonami aut budou asi zavaleny hlavně hraniční přechody v Českém Těšíně, Chotěbuzi a Bohumíně. "Posílili jsme stavy policistů na nejvytíženějších přechodech," potvrdila Daniela Vlčková z ostravské cizinecké policie. Kvůli hromadným výpravám z Polska panují mimořádná opatření i na přechodu v Náchodě. "Budeme ve vyšší míře odbavovat autobusy," uvedl Josef Klimeš z pohraniční policie v Náchodě. Přes pět tisíc Poláků přepraví přes naše území i šest speciálních vlaků z Varšavy a Krakova. "Vlaky budou po trase Petrovice u Karviné, Ostrava, Přerov, Břeclav pouze projíždět. Nikdo nebude smět nastoupit ani vystoupit. V Břeclavi si je převezmou rakouské dráhy," informoval mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Českých věřících bude výrazně méně. Odhadují se jich čtyři tisíce. Cestovky přichystaly asi stovku poutních cest, první autobusy z Moravy odjely už včera. Stejný nápor zažívá i Slovensko. Tamní policie dokonce počítá s tím, že v případě potřeby dostanou autobusové kolony poláků policejní doprovod k hranici s Rakouskem. Další "stěhování národů" se čeká zase v sobotu, kdy se poutníci budou vracet zpět.
Řím praská ve švech Čtyřkilometrová fronta. Přeplněné ulice. Milión věřících z celého světa se přijel naposledy poklonit zesnulému papeži Janu Pavlu II. Do dnešní 22. hodiny jsou papežovy ostatky vystaveny v bazilice svatého Petra. Kdo si však včera nestoupl do fronty, už je zblízka nespatří. Kvůli dvacetičtyřhodinové čekací době včera večer úřady přestaly poutníky do fronty pouštět. Taková je vnitřní síla Jana Pavla II. i po jeho smrti… Římem se vine čtyřkilometrová hlavní fronta. V ní a v přecpaných uličkách se tísní přes milión věřících. Snášejí utrpení, jen aby ještě jednou spatřili Jana Pavla II. Co chvíli k frontě přiběhne některý z italských duchovních a přes zátarasy podá poutníkům vodu nebo zmrzlinu, kterou jim koupil. I když je v Římě milión lidí navíc, žádné nepokoje nevznikají. Nervozita vzrostla jen včera večer před uzavřením fronty. Snad každý Říman navlékl nějakou uniformu a vydal se pomáhat s organizací poutníků. U zátarasů stojí policisté i dobrovolní hasiči. Jejich práce není jednoduchá. Vatikán už nemůže přijímat další věřící. Do Říma nesmějí zahraniční auta. Proud poutníků přesto neustává. Policie má v ulicích několik tisíc mužů. Oblečeni do neprůstřelných vest svírají v pažích samopaly. Není divu. Pátečního pohřbu se zúčastní 200 největších prominentů z celého světa. Mezi nimi je i prezident USA George Bush s manželkou Laurou. Do Říma přiletěli včera a hned se jeli poklonit zesnulému papeži. Jejich dlouhá kolona prosvištěla jinak přeplněným městem.
Vydělávají na poutnících Ceny v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu vyšroubovali obchodníci na maximum. Za porci špaget, která jindy přijde na 230 Kč, zaplatíte více než dvojnásobek, plechovka coly i malá káva vyjde na 160 korun a malý sendvič se salátem a sýrem na nekřesťanských 220 Kč. Největší problém je ubytování. Milióny poutníků zaplnily nejen stadióny, ale i hotely a penzióny. Nocleh v privátu přijde i na 3000 Kč za lůžko a noc. Zvedly se i ceny populárních "papežských" suvenýrů. Jen jeden zlevnil. Kalendář s portréty Jana Pavla II. na rok 2006.