Předseda sněmovny a ODS Václav Klaus připustil ve slovenském listě Pravda, že se v budoucnu bude ucházet o prezidentskou funkci. V rozhlasové stanici BBC na podobné téma prohlásil, že o úřadu prezidenta je předčasné uvažovat. Vše totiž podle jeho slov záleží na parlamentních volbách, kde se rozhodne o vztahu voličů k jeho osobě.
Zda-li poslanci setrvají u současného systému volby hlavy státu, či dojde ke změně Ústavy a prezident bude volen občany ČR, rozhodne na podzim Poslanecká sněmovna a Senát. V každém případě nás čeká velké zákulisní domlouvání, ba přímo hry.
Je vůbec přímá volba prezidenta reálná? Zákonodárci v odpovědích nejsou zajedno.
Jana Volfová (ČSSD): "Když se hovoří o přímé volbě prezidenta, často se mluví o tom, že by úřad měl větší váhu. Ale parlament přece volí přímo občané a netěší se příliš velké vážnosti. Pokud bychom volili přímo prezidenta, pak je třeba i přímo volit starosty, hejtmany, protože pak budeme konsensuální."
Jiří Karas (KDU-ČSL): "Já jsem pro přímou volbu prezidenta, ale nejsem přesvědčen o tom, že je teď uskutečnitelná. Domnívám se, že to bude možné až v dalším období. Prezidenta budeme volit v lednu 2003 a do té chvíle návrh zákona bude stěží připraven, přestože na návrhu zákona skupina kolegů v KDU-ČSL inztenzívně pracuje."
Vojtěch Filip (KSČM): "Bez změny Ústavy, tedy bez zrušení Senátu není možná přímá volba prezidenta. Byl by to velký zásah do Ústavy, který by se odrazil i na změně parlamentího systému, a sice jestli právo na existenci mají obě parlamentní komory. Přímá volba prezidenta v roce 2003 je absolutně nereálná.
Klaus chce na Hrad

(autor: )
Zpět
na
Václav Klaus nahlas uvažuje o své budoucí politické kariéře. Stál by o další významný post - chce být prezidentem!