Dočkají se školáci a studenti vysvědčení? Do pololetí zbývá pár dnů a ředitelé škol vůbec netuší, na jaký tiskopis mají zapisovat známky. Za nepořádek může nový školský zákon z dílny ministryně Petry Buzkové (ČSSD). A jak se zdá, nejde o jediný nedostatek. Norma totiž odkazuje na 45 jiných právních předpisů, z nichž sedm už bylo zrušeno! Zákon tak lze doslova označit za zmetek. Problém je, že chybí vyhláška, která má určit obsah tiskopisu vysvědčení, upozorňují zděšení ředitelé škol. "Nevíme, jestli vyplňovat rodné číslo, či ne. Ministerstvo nám nebylo schopno poradit," stěžuje si ředitel základní školy v Praze 7. Přitom pololetí buší na dveře. "Je tedy možné, že školy vydají vysvědčení, které nebude později platné," prohlásil stínový ministr školství Walter Bartoš (ODS). Největší komplikace můžou mít žáci devátých tříd a maturitní ročníky. Ty totiž čekají příjímačky na střední a vysoké školy. A k tomu potřebují platné vysvědčení. Ministerstvo školství je v klidu. Tvrdí, že k žádné změně na tiskopisu vysvědčení tento školní rok nedochází. "Školy budou používat staré blankety," uvedla ředitelka odboru vnějších vztahů ministerstva Lubomíra Černá. Tím ale problémy s důležitými dokumenty nekončí. Školy jich celou řadu musí archivovat, nyní ale nevědí jak. Školský zákon je totiž odkazuje na zákon o archivnictví z roku 1974. Ten ale přestal od 1. ledna platit!


Další hříchy školského zákona * Není stanoven minimální počet žáků ve třídách. To může v důsledku znamenat zrušení školy. * Poslední ročník mateřské školky se sice neplatí, ale zdražují poplatky pro mladší děti. * Školy nevědí, jak vyúčtovat příspěvky ze státního rozpočtu. Zákon totiž odkazuje na zrušenou vyhlášku.
SOUBOJ: Kdo nahradí Buzkovou? Tvrdý boj! Už zítra dojde v pražské ČSSD na lámání chleba. Proběhne totiž volba nového předsedy. Nejvážnějšími kandidáty po odcházející ministryni školství Petře Buzkové jsou náměstek pražského primátora Petr Hulinský a ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Právě Paroubek včera na tiskové konferenci sebevědomě představil své "budoucíů místopředsedy. Naopak Hulinský vše nechává na rozhodnutí delegátů. Petr Hulinský, náměstek pražského primátora Měli by být politici prověření na stupeň tajné? "Ano, pokud se jedná o politika, který je uvolněn do určité výkonné funkce na úrovni vlády nebo kraje." Kolik peněz jste věnoval na dobročinnost? "V roce 2004 jsem daroval zhruba 400 tisíc korun získaných za zastupování města ve statutárních orgánech." Proč kandidujete na šéfa pražské ČSSD? "Nechci, aby stranu potkal stejný osud jako občanské hnutí nebo národní socialisty. Jsem připraven přijmout odpovědnost za vývoj strany." Jiří Paroubek, ministr pro místní rozvoj Měli by být politici prověřeni na stupeň tajné? "Záleží to na funkci, ale obecně si myslím, že něco takového nutné není." Kolik peněz jste v poslední době věnoval na dobročinnost? "Řádově desítky tisíc, mám to na svých internetových stránkách." Proč kandidujete na šéfa pražské organizace ČSSD? "Strana je v krizi, organizace stagnuje a já se cítím na to, že to se svými kolegy zvládnu. Budeme se snažit spolupracovat třeba s odbory."