17. listopadu 1989 brutálně zmlátila tehdejší Veřejná bezpečnost studenty, kteří se zúčastnili pokojné demonstrace. Národ si to nenechal líbit. Statisíce lidí vyšly do ulic. Komunistický režim, který více než čtyřicet let držel naši republiku v izolaci od zbytku světa, se během několika dní zhroutil. Každý mohl najednou svobodně říkat své názory nahlas. Zmizely pořadníky na auta, televizory. Za čas už nikdo nevěděl, co je to fronta na banány nebo pomeranče. Na druhou stranu se objevily nové pojmy: nezaměstnanost, tunelování, žebrání. Jak jsme se změnili my a jak se změnili ti, kteří právě před patnácti lety "sametovou revoluci" aktivně prožívali...


Václav Klaus, ekonom, dnes prezident 1989: "Socialismus je nereformovatelný." 2004: "Socialismus byl nereformovatelný."
Václav Havel disident, prezident, dnes důchodce 1989: "Já samozřejmě prezidentem být nechci. Ale pakliže se situace vyhrotí tak, že v zájmu vlasti bude, abych jím na krátkou chvíli byl, jsem schopen jím být. Protože jsem zájmy vlasti vždy nadřazoval nad zájmy své osobní, jinak bych býval nebýval ve vězení a tak dále..." 2004: "Je dobře, že předání moci v roce 1989 proběhlo pokojně. Stoupli jsme tak v očích světa."
Miroslav Štěpán vysoký komunistický kádr, generální tajemník KSČ a podnikatel 1989: "V žádné zemi, ani v rozvojové, ani socialistické a kapitalistické, neexistuje to, aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být. A to se bohužel stalo." 2004: "21. století bude patřit socialismu!"
Miloš Zeman prognostik, pak politik, dnes v důchodu 1989: "Stav ČSSR je na úrovni Alžírska a Peru a hluboko pod úrovní Portugalska." 2004: "Demonstrací v roce 1989 jsem se účastnil, ale nechci tuto svou úlohu nějak zveličovat."
Marta Kubišová zakázaná zpěvačka a disidentka, dnes zpěvačka 1989: "Ať mír dál zůstává s touto krajinou..." Slova písně Modlitba pro Martu se stala hymnou sametové revoluce. 2004: "Tehdy jsem byla totálně překvapená, že se vůbec něco takového stalo."
Ladislav Adamec premiér poslední komunistické vlády, dnes asi důchodce 1989: "Socialismus budeme chránit, o tom není možné diskutovat." 2004: Adamcův syn byl před časem vyhodnocen jako jeden z nejbohatších českých podnikatelů.
Revoluce 1989 v datech * PÁTEK 17. listopadu - Brutální zásah jednotek Veřejné bezpečnosti na pražské Národní třídě proti pokojně demonstrujícím studentům. * SOBOTA 18. listopadu - Herci pražských divadel a studenti pražských vysokých škol vstoupili do stávky. * NEDĚLE 19. listopadu - V pražském Činoherním klubu vzniklo Občanské fórum. Jeho neformálním vůdcem se stal Václav Havel. * PONDĚLÍ 20. listopadu - Stávka se rozšířila i mimo Prahu. Na Václavském náměstí se konala první z řady velkých demonstrací. * PÁTEK 24. listopadu - Mimořádné zasedání ÚV KSČ, které přijalo rezignaci Milouše Jakeše. * SOBOTA 25. a NEDĚLE 26. listopadu - Demonstrace na Letenské pláni v Praze, kterých se zúčastnilo přes půl miliónu lidí. * PONDĚLÍ 27. listopadu - Dvouhodinová generální stávka v celé republice. * STŘEDA 29. listopadu - Federální shromáždění zrušilo v Ústavě ČSSR články o vedoucí úloze KSČ a o marxismu-leninismu jako státní ideologii. * NEDĚLE 10. prosince - Jmenována federální "vláda národního porozumění" v čele s Mariánem Čalfou. Abdikoval prezident ČSSR Gustáv Husák. * PÁTEK 29. prosince - Poslanci Federálního shromáždění jednomyslně zvolili Václava Havla prezidentem ČSSR.
Výročí se nedožili... Alexander Dubček (1921-1992): Symbol pražského jara 1968. V listopadu 1989 se vrátil po dvacetileté odmlce na politickou scénu. Když se stal předsedou Federálního shromáždění. Zemřel při autonehodě. Gustáv Husák (1913-1991): Symbol tuhé normalizace. V roce 1975 se stal prezidentem. Abdikova l 10. prosince 1989. Do roku 1988 byl také šéfem Komunistické strany Československa. Karel Kryl (1944-1994): Písničkář, skladatel strhujících protirežimních songů. Komunistickým režimem byl vyhnán do emigrace. Koncem listopadu a v prosinci 1989 se účastnil řady revolučních shromáždění v Praze i jiných českých městech. Jiří Kantůrek (1932-1998): V době sametové revoluce byl mluvčím Občanského fóra. Stal se ředitelem Československé televize, pracoval také jako tiskový mluvčí ČSSD. Václav Benda (1946-1999): Po podepsání Charty 77 musel pracovat jako topič. V letech 1979 1983 byl vězněn "za podvracení republiky". Po listopadu 1989 založil KDS, byl ředitelem Úřadu vyšetřování a dokumentace zločinů komunismu a senátorem.