Dobře vybírat a pečlivě počítat. Tak by měli lidé přistupovat k výběru vhodného běžného účtu. Náklady na jeho používání se totiž i při využívání stejných služeb mohou u jednotlivých bank lišit až o 3000 Kč za rok!

Za rozdíl mohou bonusy

Proč je rozdíl tak vysoký? Protože některé banky vracejí klientům peníze například úročením nebo finančními bonusy. Klienti tak mohou za rok získat více peněz, než kolik zaplatí na poplatcích. Vyplývá to z již páté vlny objektivního šetření MindBridge Fee Monitoru, které proběhlo během února v patnácti bankách v České republice.

„Naše šetření pomáhá jak klientům, tak i samotným bankám. Používá totiž scénáře, které vycházejí z reálného chování českých bankovních klientů. Velkým hitem posledních měsíců se například staly bezkontaktní karty, které zvyšují počet bezhotovostních plateb. I to se v nových výsledcích samozřejmě promítlo,“ říká Ladislav Klika, ředitel MindBridge Consulting.

Jak srovnání probíhá?

V rámci srovnání MindBridge Fee Monitoring byly sledovány dva scénáře. První zjišťoval nabídky běžných účtů pro mladého člověka (Young Single) s nižším příjmem a menší bankovní aktivitou. Druhý se týkal klienta středního věku (Daddy) s vyšším příjmem a vyšší bankovní aktivitou, kterou ovlivňuje i používání stejného účtu jeho manželkou.

Takhle vypadají smyšlení klienti

* Mladý a svobodný

Je to klient, kterému je 25 let. Je svobodný a měsíčně si vydělá 18 000 korun čistého. Je poměrně šetrný, takže jako zůstatek na účtu má hezkých 80 000 Kč. Měsíční objem bezhotovostních transakcí u něj dělá 3000 Kč. Požaduje běžný účet, 1× embosovanou bezkontaktní platební kartu, internet banking, výběr z bankomatu (z domácí banky i z cizí), s 10 pohyby na BÚ (příchozí platby / odchozí platby – trvalé platební příkazy / jednorázové platební příkazy / inkaso).

* Dobře placený čtyřicátník

Je ženatý, má dvě děti, je mu 40 let, na účet přichází měsíčně příjem 45 000Kč. Jeho zůstatek je 130 000 Kč a měsíční objem bezhotovostních transakcí 6500 Kč. Požaduje běžný účet, 2× bezkontaktní platební kartu, internet banking, výběr z bankomatu domácí i cizí banky, s 15 pohyby na BÚ (příchozí platby / odchozí platby – trvalé platební příkazy / jednorázové platební příkazy / inkaso).

Kde je to nejvýhodnější?

Mladí nejvíc získají v Air Bank

Mladý a svobodný
Autor: MindBridge Consulting
Pro mladé a svobodné se stala nejvýhodnější bankou Air Bank, která každý měsíc připisuje na běžném účtu úrok 1,3 % ročně, pokud klient pětkrát použije kartu. Na konci roku tak klient získá na úrocích o 740 Kč více, než kolik zaplatí na poplatcích. Na druhém místě skončila mBank, která klientovi při založení účtu nabídla 300 Kč jako bonus a dalších 300 Kč v případě, že si nechá na účet zasílat výplatu vyšší než 9000 Kč. Ve výsledku tak klient získá na konci roku 180 Kč. Třetí pozici obsadila Equa bank, u které si klient za rok díky nulovým poplatkům a úroku přilepší o 8 korun. Výběrem nejvýhodnější nabídky ušetří tento klient téměř 2900 Kč za rok.

Movitým čtyřicátníkům se vyplatí… také Air Bank

Úspěšný čtyřicátník
Autor: MindBridge Consulting
I v případě modelu Daddy se na prvním místě umístila Air Bank, která klientovi za roční vedení účtu připíše díky úročení téměř 1000 Kč. Následována byla Fio bankou, která si za zřízení účtu a jednotlivé služby neúčtuje žádné poplatky. Pouze je klientovi započítán jednorázový poplatek za vydání druhé karty. Třetí místo obsadila UniCredit Bank s ročními poplatky 587 Kč. Stejně jako Air Bank nebo Fio i tato banka poskytuje vedení účtu zdarma. U tohoto profilu klient výběrem nejvýhodnější nabídky ušetří přes 3000 Kč ročně.

Banky, které byly zahrnuté do srovnání

Do projektu bylo zahrnuto patnáct bank: Air Bank, Citibank (neposkytuje všechny požadované služby), Česká spořitelna, ČSOB, Equa bank (neposkytuje všechny požadované služby pro profil DADDY), Fio, GE Money Bank, Komerční banka, LBBW, mBank, Poštovní spořitelna, Raiffeisen Bank, Sberbank, UniCredit Bank a ZUNO.

Fotogalerie
2 fotografie