Rozšířením kamerového systému chtějí pracovníci Dopravního podniku lépe hlídat majetek. Podle mluvčího podniku Jiřího Hány jen v loňském roce vandalové v tramvajích, autobusech a trolejbusech poškodili zařízení za více než 12 milionů korun.
"První desítku případů, které jsme dokumentovali pomocí kamerového systému, teď vyšetřují policisté," uvedl Hána. Libuje si, že tak je možné snížit škody, které především mladí lidé tropí na vozech tramvají.
Dopravní podnik patří městu, které z ročního rozpočtu dává skoro miliardu, jinak by jízdné bylo mnohem vyšší. "Tak musím vytáhnout sedm kaček, abych se svezl s nákupem domů, už aby mi bylo sedmdesát, to budu jezdit zadarmo," řekl Blesku Leoš Mandík (68). Patří k cestujícím, kteří jsou rozzlobeni počínáním mladých vandalů - ti malují po vozech, ničí polstrování a okna.
V příštích měsících by pracovníci dopravního podniku chtěli spolupracovat přímo s policií. Podle Hány by satelitní systém přenášel dění ve vozech přímo do policejních aut. Policie by tak měla šanci dopadnout škůdce při činu. O instalaci kamer cestující vědí, upozornění je v přepravním řádu, který je v každém voze.
Podle odborníků nejde o nepřípustný zásah do soukromí, kamery zachycují jen obraz, pokud záznam nesouvisí s projevy vandalismu, podnik jej okamžitě smaže.
"Big Brother" v tramvajích

(autor: )
Zpět
na
Ostravský dopravní podnik chce zatnout vandalům tipec. Do tramvají poputují kamery.