Zatímco inflace (= růst cen) za poslední rok vzrostla o 2,5 procenta, kromě Karlovarska ji nikdo nepřekonal. Tím ale pro tamní obyvatele dobré zprávy končí. Jejich platy totiž sice inflaci jako jediné porazily, stále jsou ale nejnižší v republice.

Hranici inflace pak podle zjištění serveru Platy.cz těsně »olízly« platy v Praze a Pardubickém kraji. Do toho, aby se s inflací popraly, jim ale chyběla jen desetina procenta.

Mnohde je to horší než loni

Zbylé kraje už na tom ale byly hůře. Jejich reálný průměrný plat je nižší, než byl před rokem. V porovnání krajů pak nejhůř dopadl Zlínský kraj. Nejenže inflaci neporazil ani náhodou, ale dokonce je tam průměrný pat nižší, než byl před rokem.

„Relativně vysoký růst platů v Karlovarském kraji velmi pravděpodobně souvisí s tím, že v tomto kraji je podle našich zjištění výrazně nejnižší průměrný plat v ČR," říká Zdeněk Němec, analytik serveru Platy.cz. „Přes nejvyšší nárůst je však v tomto kraji průměrný plat stále s výrazným odstupem nejnižší v celé republice,“ dodal analytik

Průměrný plat v Karlovarském kraji je tak pouze 20 315 Kč. Zaostává tak o téměř dvě tisícovky i za Olomouckým krajem, který je přitom druhý nejnižší v republice. Nejvíc se tradičně bere v Praze, kde je průměrný plat 32 091 Kč. Druhou vítěznou příčku pak obsadil kraj Jihomoravský, kde se v průměru bere 25 116 Kč.