Všichni operátoři mají pro nové zákazníky supervýhodné tarify. Lepším tarifem se vás bude snažit udržet i stávající operátor. Český telekomunikační úřad navíc spustí v roce 2012 webovou kalkulačku tarifů tuzemských operátorů. Pomocí ní si zkontrolujete, zda svého operátora nepřeplácíte nebo jestli byste si neměli zvolit jiný tarif, nebo rovnou jiného operátora.

Můžete využít i kalkulačku tarifů na stránkách srovnanitarifu. cz, kam jednoduše zadáte, kolik minut průměrně provoláte do jakých sítí, a kalkulačka vám vypočítá, který tarif je pro vás nejvýhodnější. Výsledek je ale pouze orientační, protože nedokáže odlišit, když voláte mimo špičku nebo nejčastěji jen na několik čísel. Podobnou službu nabízí i sdružení dTest na adrese http://www.dtest.cz/tarify.

Vyberte si tarif na internetu

Mobilní operátoři nabízejí při nákupu po internetu výrazné slevy. Telefónica poskytuje na řadu tarifů až 20% slevu při nákupu online. Smlouvu ale sepíšete na dva roky a v druhém roce už platíte normálně. Celkově tak získáte slevu 10 %. Deset procent za provoz tarifu po internetu nabízí i Vodafone. Musíte tarif ale ovládat prostřednictvím internetu a linka operátora je zpoplatněná. T-mobile nabízí za zřízení tarifu přes internet slevu až 30 % z ceny. Sleva ale platí jen na první tři měsíce. Při dvouletém závazku tak ušetříte necelá čtyři procenta.

Tip: Aktualizujte si tarif

K úspoře většinou stačí změna tarifu. Náklady na provoz telekomunikací jsou totiž kvůli novým technologiím zhruba o 10 % nižší každý rok, a to se promítá i do tarifů. Pokud jste již pět let tarif nezměnili, přeplácíte zbytečně.

Volejte a posílejte zprávy zdarma

Jde to přes Skype, Facebook nebo Google+. Budete platit jen za připojení k internetu a můžete se vybavovat do nekonečna a navíc s obrazem. Můžete využít i připojení pomocí WiFi sítí zdarma, které najdete na řadě veřejných míst nebo kaváren, třeba z chytrého telefonu. Místo SMS zpráv posílejte e-maily nebo se domlouvejte přes Facebook či Google+ místo esemesek a ememesek. Pro používání telefonu jako neomezeného zdroje textových zpráv přitom stačí tarif už za 180 korun.

Tip: S reklamou gratis

Esemesky můžete posílat zdarma i pomocí internetu. Zdarma jsou kvůli reklamě, která se k textu připojí.

T-mobile: http://sms.t-zones.cz

O2: http://sms.1188.cz

Vodafone: https://park.vodafone.cz

Aktuální nejvýhodnější nabídku českých operátorů najdete ZDE!