Zboží, včetně toho značkového, je teď možné někde nakoupit za méně než za polovinu cen z minulého týdne. Blesk pro vás vybral některé slevy, které už opravdu stojí za to. Je čas vyrazit na nákupy!
Na tenis o 1800 levněji
Student Jaroslav Kosina (18) vyrazil za lákavými povánočními slevami do obchodního centra Forum. Jeho oblíbeným sportem je tenis, cíl byl tedy jasný. Koupě kvalitní tenisové rakety. V prodejně Intersport našel, co hledal. Profesionální tenisová raketa Wilson zde byla zlevněna z 4299 Kč na 2499 Kč. „Je to opravdu už špičková raketa. Díky slevě jsem ušetřil skoro dva tisíce korun, jsem moc spokojený,“ liboval si Jaroslav Kosina.
Za lyže a přezkáče ušetřil 6299 korun
Druhý den povánočních slev si nákup v brněnském Sportisimu pochvaloval Tomáš Jeřábek (29) z Brna. Boty na lyže a lyže pořídil o šest tisíc levněji, než by je kupoval před Vánoci, a navíc k nákupu dostal sportovní vak na lyžařské boty zdarma.
„Boty i lyže jsem si vybral a zkusil už před Vánoci a dnes jsem je šel koupit najisto kvůli slevě,“ přiznává mladík. V Červené Vodě v Orlických horách, kam vyrazil mezi svátky na hory, už bude od dnešního dne lyžovat s novým vybavením.
Zde najdete ty nejlepší slevy na oblečení a ostatní zboží. |
Povánoční sleva může být jen trik obchodníků
Ne každá sleva, kterou obchodníci nabízejí, je vždy opravdovou slevou. Za "dobrou" cenu totiž můžete dostat to, co nikdo nechce, co bylo za stejnou cenu i před Vánoci nebo co nemá žádnou záruku.
„Pravidelně zaznamenáváme případy, kdy deklarovaná sleva vůbec není slevou v tom smyslu, protože cena výrobku se u konkrétního produktu vlastně vůbec nesnížila. Sleva je tak pouze fiktivním heslem,“ popisuje některé z triků Jan Votočka, právní poradce dTestu. „Občas dochází i k tomu, že prodejce na krátký čas zvýší ceny jen proto, aby je pak mohl následně s velkou slávou opět snížit na běžnou úroveň. Všechny podobné případy však mají znaky klamavé obchodní praktiky a jsou v rozporu se zákonem,“ dodává Votočka.
Ptejte se na původní cenu!
Obchodníci také často nejvyšší slevu poskytnou jen na zboží, o které nikdo nestojí. Na zajímavém zboží je pak sleva jen minimální, pokud vůbec. Poutač se slevou až 70 % ale účel splní. Vtáhne zákazníka do prodejny. Někdy zase z cenovky nezjistíte, kolik ona sleva nebo cena vlastně činí. Platí ale, že cena na věci musí být konečná. Čitelná by měla být i cena původní. Pokud ne, nebojte se na ni zeptat. Snadno byste tak měli mít možnost porovnat, jestli opravdu ušetříte.
Reklamovat můžete do 24 měsíců. Bez výjimky!
Na zlevněném zboží prodejci zrovna terno neudělají. Snaží se proto alespoň nepřijít v budoucnu o další peníze tím, že by zboží zákazník reklamoval. Prohlásí, že na zlevněný sortiment neposkytují záruku vůbec nebo jen v kratší lhůtě. „Nic takového však není možné, i na zlevněné zboží platí záruka 24 měsíců, a to ze zákona. Výjimkou je reklamování věci pro vadu, pro kterou byla sleva při koupi poskytnuta. Naopak nelze naoko dopředu poskytnout slevu pro vady, které v budoucnu teprve vzniknou. To by bylo obcházení zákona,“ varuje Votočka.