Jak to bude fungovat? U nákupu do 500 Kč jednoduše u pokladny oznámíte platbu kartou v mobilním telefonu. Mobil pak přiložíte ke čtecímu zařízení a počkáte na pípnutí, které potvrdí úspěšné provedení platby. Když bude nákup nad 500 Kč, vyzve vás telefon, abyste na klávesnici zadali takzvaný Pass Code, což je obdoba klasického PIN kódu, který zadáváte při platbě běžnou platební kartou.
Podmínkou samozřejmě je, že budete mít v telefonu na SIM kartě instalovaný program banky, u které máte účet. V mobilu budete moct mít několik karet různých bank pohromadě. „Výhoda mobilních plateb je, že zákazníci budou mít v mobilu nejen kreditní a debetní karty, ale v podstatě klasickou peněženku se všemi platebními, dopravními i věrnostími kartami a slevovými kupony. Je to velmi jednoduché a pohodlné,“ říká manažer pro finanční služby společnosti Telefónica O2 Richard Walitza. Platit mobilem tak bude možné nejen v supermarketu, ale i v kavárnách, restauracích nebo drogeriích. Záleží na tom, jaké prodejny se do programu zapojí.
A co když vám telefon s bankovní kartou ukradnou? „Telefon můžete hned blokovat. Navíc bude omezený počet transakcí do 500 korun, takže zlodějovi například při pátém placení bude mobil k ničemu, pokud nezná Pass Code. Pojistit se ale zákazník bude moct i tím, že si aplikaci vypne. Pak bude zloděj bez vašeho kódu bezradný,“ vysvětluje Miroslav Exner, vedoucí oboru IT Globus v pražských Čakovicích.
Právě prodejny Globus jako první přijímají platby mobilem. Zatím jde jen o testování, platební karty v mobilu využívá celkem 400 lidí – jde o klienty Globusu, společnosti Telefónica O2, Citibank a Komerční banky. Podle Exnera si zákazníci nemůžou tyto služby vynachválit. Šetří totiž čas. A ten, jak všichni víme, znamená peníze.
Hlavní výhody platby přes mobilní telefon:
* Telefon je vždy po ruce
* Rychlost - především při placení malých částek
* Jednoduché ovládání
* Více karet v jednom mobilu
* Přehled transakcí na displeji telefonu
* Bezpečnost - při platbě je telefon neustále pod kontrolou