Možnost odvádět část peněz místo státu do fondů zavede důchodová reforma. Ti, kteří mají víc než 35 let, se musí rozhodnout do konce roku 2012, mladší pak nejpozději v den 35. narozenin. Větší riziko s vidinou vyšších penzí, nebo »své jisté«? Volba nebude snadná. Nedělní Blesk se zeptal známých ekonomů, jak se zachovají oni sami.
Miroslav Zámečník - NERV
„Do nového systému bych šel a hodně bych přemýšlel, do jakého fondu peníze dát. Pro mladé do 35 let má cenu zkusit rizikovější profi l. Nevím, zda bude možnost střídat profi ly v závislosti na věku. Já mám těsně před padesátkou, kdy už má cenu být opatrný, i když se to promítne do nízkých výnosů.“
Markéta Šichtařová - Next Finance
„Spořím si v průběžném systému a zůstanu v něm, do fondů peníze dávat nebudu. Ale je to individuální. Velmi chudým a velmi bohatým se to nevyplatí. Velmi mladí se zase vystavují riziku, že fond během dlouhé doby zkrachuje. Vyplatí se to lidem se středními příjmy a těm blízko důchodového věku.“
Pavel Kohout - Partners
„Určitě využiji nového systému v rámci svého druhého pilíře. Tam se jedná o investice do speciálních fondů, které pro tento účel budou založeny nebo vybrány. Budou mít portfolia složená z více typů cenných papírů. To znamená, že bude spektrum možností a každý si bude moci vybrat.“
Miroslav Ševčík - Liberální institut
v„Já si nový systém nevyberu, protože umím o svých financích rozhodovat – myslím – lépe než penzijní fondy. Kdybych měl například volné prostředky, tak investuji do nákupu pozemků a nemovitostí, které se mi zhodnotí, až budu v penzi. Pak bych je prodal, abych měl na přilepšení k důchodu.“
David Marek - Patria
„Já osobně si počkám, až budou známy definitivní návrhy, tedy až se to odhlasuje v Parlamentu. Podle výsledných parametrů se rozhodnu, zda je to pro mě výhodné, nebo není. Ale nechci spoléhat jen na důchodové reformy připravené státem. Pro jistotu se budu snažit zajistit se i vlastními silami.“