Důsledkem ekonomické krize je bohužel i skutečnost, že se stále více zaměstnanců ocitá bez výplaty, ovšem nepřijít z ničeho nic do práce by se vám nemuselo vyplatit. Samozřejmostí je, že za neomluvené zmeškání práce nedostanete zaplaceno. Dále vám může být krácena dovolená, a to o jeden až tři dny. Zaměstnavatel na vás může také požadovat náhradu škody, která mu vznikla vaším nezákonným jednáním. Být v pracovní době v zaměstnání je totiž základní povinností každého zaměstnance. Finanční ztráta, kterou zaměstnavateli tímto jednáním způsobíte, po vás může být vymáhána i soudní cestou. Zaměstnavatel má rovněž možnost zrušit s vámi okamžitě pracovní poměr, z čehož plynou další nepříjemné důsledky (např. Vám nebude poskytnuta podpora v nezaměstnanosti). Ale jak se tedy v této situaci zachovat?
Především je nezbytné, abyste se rozhodli, zda má cenu v takovém pracovněprávním vztahu pokračovat či nikoli. Nemáte-li zájem dále setrvat v tomto pracovněprávním vztahu, řešením je písemně okamžitě zrušit pracovní poměr (jestliže vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo její část do 15 dnů po termínu výplaty). Nutno upozornit, že za této situace neběží žádná výpovědní lhůta, ale pracovní poměr končí skutečně okamžitě, resp. dnem, kdy byl tento váš jednostranný právní úkon doručen zaměstnavateli. V tomto případě vám dokonce náleží, kromě dlužné mzdy, také odstupné ve výši minimálně 3 průměrných výdělků.
Nemáte-li odvahu učinit toto razantní rozhodnutí, je samozřejmě možné pokusit se před okamžitým zrušením pracovního poměru o smír. Písemně sdělte zaměstnavateli, že vám dluží mzdu a v jaké výši a že požadujete její zaplacení nejpozději do určitého data, aniž byste prozatím činili kroky k rozvázání pracovního poměru.
Pokud vám však zaměstnavatel dlužnou mzdu a náležité odstupné (v případě okamžitého zrušení) nevyplatí, nezbývá jiná možnost, než se svého nároku domáhat soudně, tj. podat k příslušnému soudu žalobu, kde budete požadovat zaplacení mzdy. K soudu je nutné žalobu podat nejpozději do tří let ode dne, kdy měla být mzda vyplacena.
Rozhodnou-li se naši klienti k tomuto kroku, měli by kontaktovat právníky naší pojišťovny, kteří s nimi zkonzultují nejvhodnější postup s ohledem na konkrétní situaci a rizika případného postupu a zajistí jim adekvátní právní pomoc.
Více informací najdete na www.das.cz nebo infolince 800 10 55 10.