Personální agentura jako zaměstnavatel
Seženete-li si práci přes personální agenturu, pak s ní uzavřete Dohodu o provedení práce. Před každou prací dostanete pracovní výkaz - písemný pokyn k přidělenému zaměstnance, kterým se prokazujete u firmy, do které jste byli dočasně přiděleni. Každý odpracovaný den musí být potvrzen razítkem firmy a podpisem oprávněné osoby. Výkaz odevzdáte v kanceláři nebo jej pošlete poštou - nejpozději do tří pracovních dnů od posledního dne, kdy jste pracovali.

Většinou vám pak do 14 dnů nebo v dohodnutém výplatním termínu přijde na účet výplata. Případně si ji můžete osobně v kanceláři agentury vyzvednout. Ta se chová jako klasický zaměstnavatel - odvádí za své zaměstnance sociální a zdravotní pojištění i daň z příjmu, takže pracovník se o tyto záležitosti nemusí starat. Jestliže je uchazeč hlášen na úřadu práce a najde si brigádu, může si za jeden měsíc vydělat maximálně 4 000 Kč hrubého. Pokud si vydělá více, ztratí na podporu nárok.

Dohoda o provedení práce jen na 150 hodin

Dohoda o provedení práce je nejjednodušší formou spolupráce pro brigády. Ale je vhodná jen pro krátkodobé pracovní vztahy, protože je omezena na 150 hodin ročně. Ale pozor - vy si je můžete odpracovat na několik různých dohod u různých firem, či u jedné firmy opakovaně - omezuje vás pouze daný rozsah 150 hodin. Odměna za práci není limitována, pokud by ale nedosahovala minimální hodinové mzdy (48,10 Kč/hodinu), je zaměstnavatel povinen poskytnout doplatek!

DPP na druhou stranu přináší zaměstnanci méně ochrany než pracovní smlouva, nemusí být dokonce sjednaná ani písemně. Její největší výhoda je v tom, že se z ní neodvádí pojistné, pouze se platí daň.

Dohoda o pracovní činnosti
Dohoda může být sjednána na dobu určitou i neurčitou, ale musí být písemná, jinak je neplatná! Podle nového Zákoníku práce je možné, aby v DPČ byla sjednána dovolená na zotavenou. Nemocenskou za vás bude zaměstnavatel odvádět v případě, že váš měsíční příjem přesáhne 2000 Kč. A daně za vás bude odvádět stejně, jako kdyby vás zaměstnával na hlavní pracovní poměr. Minimální mzda činí 962 Kč za týden. Pracovat můžete maximálně v rozsahu poloviny týdenního úvazku - tedy 4 hodiny denně.
Doba odpracovaná a hlavně pojištěná z DPČ se vám počítá jako odpracovaná na důchod.

Smlouva o dílo nejen pro dřevorubce
Tento typ smlouvy je využívám při jednorázových pracech - zhotovení či oprava něčeho, montáž, nařezání dřeva, výroba internetových stránek atd. Dejte však pozor, s kým ji uzavíráte, zákon stanovuje jen velmi málo požadavků na to, co v takové smlouvě má být! Daně z takto vydělaných peněz musíte odvést sami pomocí daňového přiznání.

Kolik peněz odevzdáte státu?

Daním se vyhne málokdo, na rozdíl např. od placení zdravotního a sociální pojištění v případě dohod o provedení práce. V uvedených případech je důležité, o jakou výši výdělku se jedná. Zřejmě nejjednodušší situace nastává v případě výdělku do 5 000 Kč, kdy se použije srážková daň ve výši 15 %. V případě výdělků vyšších než 5 000 Kč závisí na tom, zda pracovník podepsal prohlášení k dani z příjmů ("růžový papír") nebo ne. V případě, že podepsal, daní se mzda jednotnou sazbou 15 %. Výhodou je, že si může uplatnit každý měsíc tzv. slevy na dani. V případě, že pracovník prohlášení k dani nepodepsal, platí zálohy na daň ve výši 15 % a na konci roku si pak sám podává daňové přiznání.


Co musí obsahovat smlouva
Abyste se neocitli v nevýhodném postavení, ujasněte si veškeré pracovní a mzdové podmínky. Informujte se o svých právech a povinnostech a o přesné náplni práce. Předloženou smlouvu si důkladně prostudujte a zkontrolujte, zda obsahuje - druh práce, místo jejího výkonu a den vzniku pracovního poměru (den vašeho nástupu) a název zaměstnavatele. A samozřejmě částku. Druh práce by měl být specifikován názvem pozice, na níž nastupujete, ale ideálně i upřesněním okruhu činnosti, nebo ještě lépe uvedením pracovní náplně s přesným popisem činností. Kromě toho lze ve smlouvě sjednat také délku zkušební doby, mzdové podmínky, způsob odměňování, upravenou pracovní dobu, dobu trvání pracovního poměru atd. Důležité je vědět, že předloženou smlouvu máte právo upravovat nebo dokonce nově navrhnout znění jednotlivých bodů.

Jak poznat dobrou agenturu

Agentur zajišťujících práci je na českém trhu více než dost. Jak říká personalista Luboš Rejchrt ze společnosti Grafton, mezi nabídkami by si měl člověk vybírat nejlépe velké a známé agentury nebo firmy. Ty bývají zárukou spolehlivosti. Personální agentury mají vlastní asociaci a na stránkách www.apps.cz se může každý uchazeč přesvědčit, jestli nabídka pochází od těchto renomovaných agentur.

Zkuste hledat na internetu

Dalším místem, kde se brigáda dá sehnat, je internet. Mezi nejoblíbenější stránky patří www.jobs.cz nebo www.hledampraci.cz, kde lze zvolit kategorii "brigády" a "vyjedou" vám jen možnosti krátkodobých pracovních poměrů. Společnosti pak inzerují svou poptávku v tisku.

Čtěte také:

Blesk radí: Jak a kde si přivydělat?
Blesk radí: Odhalte rizika 'vedlejšáků'!