Jak velký bude nárůst platů? Zvýší se tím nemocenská a za kolik vůbec budeme marodit? Kolik budou dostávat ženy na mateřské? Na všechny tyto otázky nabízíme odpovědi. Dozvíte se také, o kolik vzrostou čisté mzdy. Přinášíme navíc přesné postupy výpočtu náhrad za mzdu, nemocenské i mateřské na příkladu lidí s různými příjmy a rodinnými poměry. Začínáme odpověďmi na 15 nejčastějších otázek, které nám kladou naši čtenáři.

15 Top otázek o změnách

1. Je pravda, že příští rok se zvýší všem zaměstnancům čisté mzdy?

Ano, čistá mzda se skutečně zvýší, a to proto, že se sníží sazba na sociální pojištění o 1,5 %.

2. Nebude to jen »kosmetické« zvýšení?

S hrubým platem 20 tisíc korun dostanete na účet každý měsíc o 350 Kč víc než letos. To není tak málo…

3. Zvýší-li se mi tedy příští rok plat, zvýší se automaticky také nemocenská?

Tak to bohužel ne! Náhrada mzdy a nemocenská se vypočítává z hrubé mzdy za čtvrtletí respektive za rok. Zlevněné sociální pojištění a zvýšená čistá mzda na tento výpočet nemá vliv.

4. Proč mi vlastně bude prvních 14 dní nemoci hradit zaměstnavatel?

Tento režim se již osvědčil v Evropské unii a vedl zde ke snížení pracovní neschopnosti. Zaměstnavatele nutí více si hlídat výkon svých zaměstnanců, těm se zase marodění nevyplatí.

5. Jsem jako živnostník také automaticky pojištěn?

Nejste. Jako osoba samostatně výdělečně činná se můžete sami rozhodnout, zda se pojistíte. Sami se také musíte písemně přihlásit k pojištění na úřadě správy sociálního zabezpečení. Nemocenské pojištění nově platíte samostatně, bez záloh na důchodové pojištění.

6. Jsem po nástupu do zaměstnání automaticky nemocensky pojištěn?

Zaměstnání musí trvat nejméně 15 kalendářních dnů a sjednaná mzda za měsíc musí být vyšší než 2000 Kč! Plný pracovní úvazek na dobu neurčitou tedy automaticky zakládá účast na pojištění od 1. dne.

7. Jsem student, zaplatí mi někdo, když jsem nemocný?

Bohužel, nezaplatí. Jako student nejste nově od 1. 1. 2009 nemocensky pojištěn, protože v době nemoci nepřicházíte o výdělek. I když si přivyděláváte na dohodu o provedení práce, ani to nezakládá účast na pojištění.

8. Marodila jsem 4 dny, dostanu něco?

Dostanete náhradu mzdy od zaměstnavatele za jeden den. První 3 dny nemoci se neproplácí!

9. Jak dlouho mohu nejdéle marodit?

Po 180 dnech dočasné pracovní neschopnosti musí váš ošetřující lékař nově posoudit, je-li stále nutné, abyste zůstával doma. Nemocenskou můžete pobírat maximálně 380 dnů.

10. Kolega si způsobil v opilosti pracovní úraz, dostane náhradu mzdy a nemocenskou?

Nikoliv. To je hrubé porušení zákoníku práce i zákonu o nemocenském pojištění, stejně jako např. účast ve rvačce. Ošetřující lékař by v takovém případě neměl vystavit neschopenku, nově mu za to hrozí vysoké sankce!

11. Odešel jsem ze zaměstnání a vzápětí onemocněl, kdo za mě zaplatí nemocenskou?

Podle nového zákona vám musí zaměstnavatel vyplatit náhradu mzdy ještě 7 kalendářních dnů od skončení zaměstnání. Jestli jste byl zaměstnán kratší dobu, pak je ochranná lhůta dlouhá stejně, jako trvalo zaměstnání.

12. Může skutečně přijít někdo z mé fi rmy zkontrolovat, jak marodím?

Ano, ale jen v průběhu prvních 14 dní nemoci! Váš zaměstnavatel také může dát popud, aby váš klid na lůžku přišel zkontrolovat někdo z orgánu správy sociálního zabezpečení.

13. Přepočítává se v novém roce nemocenská, která začala v roce 2008?

Jejich výše se bude upravovat podle nových redukčních hranic (již ne dvě, ale tři hranice).

14. Když budu registrován na pracovním úřadě, budu dostávat nemocenskou?

Pracovní úřad vám vyplácí podporu v nezaměstnání, ale ne nemocenskou! Jako nezaměstnaný nemáte při nemoci ušlý zisk z práce.

15. Když přijde kontrola a já nebudu doma, hrozí mi nějaké sankce?

Ano a od Nového roku se zvyšují! Za závažné porušení režimu nemocného může uložit pokutu až 20 000 Kč! Najde-li vás kontrola uprostřed náročné práce nebo vás dokonce nezastihne vůbec, pak vám může nemocenskou snížit či zcela odebrat.

Čtěte také:

Kalkulačka Blesku: O kolik vám vzroste plat?

2009: Vypočtěte si nemocenskou!