V politickou »bombu« se může změnit bílý dálkový autobus Scania karvinské společnosti Bax Line, který včera po ránu vyrazil do Londýna. V Ostravě totiž přistoupilo třicet romských pasažérů. Jejich úmysl byl jednoznačný - požádat ve Velké Británii o azyl. Žádný z cestujících neměl zakoupenou zpáteční jízdenku.
"Tam se nedělají rozdíly - ty jsi bílý a ty černý - jako u nás!" shrnula důvody snědá žena středního věku. Prozatím se na ni nedostalo a byla jen vyprovodit příbuzné. Údajně se s nimi ale chce brzy shledat - pochopitelně v zemi za kanálem La Manche. Věří, že se tam všichni nějak uchytí. Každý z dospělých Romů ze staré části ostravské čtvrti Zábřeh dal za cestu 2100 a za děti osmnáct set korun.
Atmosféra před odjezdem byla velmi emotivní. Kromě potoků slz při loučení Romové jen nadávali na poměry v Česku. Skinheadi, rasismus, diskriminace, nezájem úřadů, málo práce, žádné peníze, to byl výčet jejich stesků. V Anglii je to prý úplně jiné...
"Podle mých informací už jednal zahraniční výbor vlády s britskou stranou. Tato vlna prý neuspěje!" řekl Blesku Mikuláš Horváth z romského sdružení Dženo. Na Ostravsko se na zvláštní schůzku kvůli novému exodu Romů chystají i zástupci ministerstva vnitra.
"Všechny záležitosti kolem odchodu Romů do Velké Británie se snažíme koordinovat z České republiky," řekl Blesku představitel romského sdružení Dženo Ivan Veselý. Jak dodal, přímo v Ostravě, odkud odchází do zahraničí nejvíce Romů, působí humanitární pracovník, který se zájemcům o odchod do zahraničí snaží vysvětlovat všechna úskalí jejich rozhodnutí. "Zda se nechají přesvědčit o riziku svého počínání či ne, je čistě jejich osobní záležitost," tvrdí Veselý. "Naše sdružení nemá dostatek peněz a ani jazykově vybavené pracovníky, abychom mohli působit přímo v Anglii," dodává Veselý.
Cítíte se být utlačováni?
V souvislosti s nejnovějším exodem romských rodin do Velké Británie jsme se zeptali v ulicích Ostravy, zda se Romové cítí být diskriminováni a jak se dívají na snahy o emigraci svých spoluobčanů.
1) Monika Gorolová (20), Ostrava:
"Skiny už potkal každý z nás. Možná, že se na nás někteří lidé dívají skrz prsty, ale omezovaná se necítím. V cizině se mají lépe. Sama jsem o odchodu nepřemýšlela."
2) Sergej ? (20) Ostrava:
"Byl jsem v hospodě a nedostal pivo. Ptal jsem se proč a pan majitel mě vyhodil. Bránil jsem se a mám stíhání za ublížení na zdraví. Divíte se, že chtějí naši lidi pryč?"
3) Tomáš Šarišský (62), Ostrava:
"Dej pokoj a budeš mít pokoj. Nemám a ani moje rodina nemá žádné velké problémy. Nikam nechodíme po nocích, po hospodách. My jsme doma tady."
Čeští Romové táhnou na Londýn!

(autor: )
Zpět
na
Kromě potoků slz při loučení Romové jen nadávají na poměry v Česku.