205/55 R 16: Pro kompaktní vozy
V této dimenzi zvítězily gumy Continental WinterContact TS 870 (známka 1,8). Na mokré a zimní vozovce jsou nepřekonatelné. Michelin Alpin 6 také uchvátily bezpečností jízdy, ale nedosahují úrovně vítěze. Na druhou stranu s nimi dojedete dále (53 200 kilometrů) a s nižší spotřebou.
Mezi oběma premianty se v hlavních ukazatelích nachází Goodyear UltraGrip Performance 3 a doplňuje trojici nejlepších. ADAC doporučuje i nákup dalších čtyř modelů, Hankook Winter i*- cept RS3 a Dunlop Winter Sport 5 (obě známka 2,6) a s celkovým hodnocením 2,8 i Nokian Snowproof 2 a Falken Eurowinter HS02.
Naopak nedoporučují nákup Zeetex WH 1000, GT Radial WinterPro 2 Evo a Winrun Winter-max A1 WR22, které nepřesvědčí v žádné testované disciplíně. Před poslední jmenovanou dokonce varují, protože je sice při zimních silničních podmínkách použitelná, ale při brzdění na mokru se pneumatika stává vyloženě nebezpečnou. Zatímco testovací vozidlo s nejlepšími pneumatikami už při brzdění z 80 km/h stálo, auto obuté do Winrun se ještě valilo rychlostí 30 km/h.
215/55 R 17: Pro kompaktní SUV
Nadšení odborníků vyvolaly Goodyear UltraGrip Performance 3 i Dunlop Winter Sport 5, obě vyváženě nastaveny na suchém, mokrém zimním povrchu. Za bezpečnost jízdy tak obě získávají dobré známky, Goodyear navíc i za ekologii (pomaleji se sjíždí a málo zvyšují spotřebu).
Dobrou známku 2,4 si odnesly i Vredestein Wintrac Pro s mimořádně dobrými zimními vlastnostmi, které ale na suchém a mokrém povrchu a v oblasti ekologické stopy nejsou tak dobré jako dva premianti.
Odborníci rozhodně doporučují vyhnout se Triangle WinterX TW401, která má výrazné slabiny na mokré i suché vozovce a v udržitelnosti, Kumho WinterCraft WP52, která má slabiny na suchu i mokru, je těžká a neúměrně zvyšuje spotřebu vozu.
Nejhůře dopadly gumy Davanti Wintoura+, které jsou dobré pouze ve spotřebě a míře opotřebení, ale co se týče jízdy na mokré vozovce, která je v zimě nejčastější, jsou absolutní propadák. A nejezdí dobře ani na suchu, na ledu nebo na sněhu.
Hodnocení 0,6 – 1,5 velmi dobré, 1,6 – 2,5 dobré, 2,6 – 3,5 uspokojivé, 3,6 – 4,5 dostatečné, 4,6 – 5,5 nevyhovující/ nebezpečné.
Řidič na křižovatce na Zbraslavi sejmul auto i ženu, na přechodu málem srazil chodce! Policie ho hledá
Celoroční?
ADAC testoval i celoroční gumy v podobě 16 modelů. Absolutním vítězem byly Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 (známka 2,4). Absolutně propadly Kenda Kenetica 4S (známka 5,1) a Infinity Ecofour (známka 5,4), před kterými autoklub varuje.
Autoklub připomíná, že tento druh pneumatik je vhodný jen pro šoféry, kteří mohou nechat auto stát, když venku panují extrémní teploty jak v zimě, tak v létě. Nehodí se na cesty do hor ani letních destinací.
Kdy přezouvat?
Řidič má povinnost použít zimní či celoroční pneumatiky mezi 1. listopadem a 31. březnem, pokud se na komunikaci nachází sníh, led nebo námraza.
Hazardní video ukazuje malého chlapce, kterého vlastní otec posadil za volant facebook