Kvůli snížené viditelnosti roste nehodovost na podzim každý rok. A podle policejních statistik jde obecně o nejtragičtější období v roce. Jen loni se za září, říjen a listopad událo rovných tisíc dopravních nehod s účastí chodce, z toho 36 skončilo smrtí. To je za pouhé tři měsíce téměř polovina z celkových 87 zemřelých chodců za celý rok 2019.

Kdy je největší riziko?

Nejrizikovější jsou čtvrtá hodina odpolední a sedmá ranní. A pozor i na přechodech. Podle organizace BESIP představuje na podzim největší riziko přecházení přechodu pro chodce.

„Náhlé vstoupení do vozovky, neodhadnutí vzdálenosti a rychlosti přijíždějícího vozidla, nečitelné a zbrklé chování – to vše si každý rok vyžádá desítky zbytečných obětí,“ poukazuje na chyby chodců ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Jiří Smetana. A své si jistě přidá i kluzká vlhká vozovka.

Reflexní prvky

Nejdůležitější je být viděn

Od roku 2016 nařizuje nošení reflexních prvků chodcům mimo obec zákon. A to pod pokutou až 2000 Kč. Hodí se ale i ve městech. „Chodci svoji bezpečnost zvýší tím, že budou i ve městě nosit reflexní prvky a budou se soustředit na pohyb v provozu místo například sledování mobilního telefonu,“ říká vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Co vám ve tmě pomůže?

Reflexní pásek

Je to nejlevnější varianta, umisťuje se na ruku či nohu směrem do silnice. Dokáže zvýšit viditelnost chodce až na 200 metrů.

Reflexní samolepka

Samolepicí odrazkou můžete zlepšit viditelnost například dětského školního batohu.

Reflexní vesta

Reflexní vesty musí celoročně používat třeba řidiči vozidel. Hodí se ale i cyklistům či motorkářům nebo chodcům, kteří musí mimo obec využít silnici.

Atraktivní prvky

Oblečení a prvky nemusí jen odrážet světlo ze světlometů, ale mohou díky všitým optickým vláknům navíc i samy svítit. „Jedná se o optická vlákna, která jsou aplikovaná na oděvech a jsou napájena zdrojem o velikosti baterie v mobilním telefonu,“ říká ředitel pro výzkum a vývoj české firmy Sintex Jiří Procházka. To v kombinaci s retroreflexními prvky zvyšuje viditelnost chodce až na 700 metrů. Tzv. hybridní bezpečnostní prostředky seženete třeba v podobě mikiny či bundy.