8. prosinec 2019
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav

Aby vás auto »nevypeklo«: 7 rad, co byste měli nechat před dovolenou zkontrolovat

/
 • Přípravu auta před dovolenou nepodceňujte.
  8. června 2017 ● 10:28

  Pokud se letos chystáte na dovolenou autem, je nevyšší čas ho nechat řádně zkontrolovat, aby vás cestou »nevypeklo«. Poradíme, na co hlavně byste si měli dát pozor.

   

 • 1.

  Zkontrolujte pneumatiky

  Kontrola tlaku v pneumatikách by měla být jednou z prvních věcí před výjezdem, a to včetně rezervy. Při plném naložení se tlak upravuje podle pokynů výrobce vozidla, které jsou uvedeny většinou na štítku ve dveřích, případně v příručce vozidla přímo od výrobce.

  Přípravu auta před dovolenou nepodceňujte.

 • 2.

  Mějte s sebou olej navíc

  Při dlouhé cestě a s plným naložením počítejte s větší spotřebou motorového oleje. „Určitě je dobré mít s sebou alespoň litr oleje na případné doplnění,“ radí vedoucí servisu Radek Daněk z autocentra Davo Car.

  Přípravu auta před dovolenou nepodceňujte.

 • 3.

  Prověřte stav kapalin

  Zkontrolujte chladicí kapalinu a směs do ostřikovače. Vzhledem k tomu, že řada lidí jezdí k moři na noc, nelze vynechat ani kontrolu vnějšího osvětlení. Určitě prověřte také funkčnost klimatizace.

  Přípravu auta před dovolenou nepodceňujte..

 • 4.

  Otestujte brzdy

  To raději nezkoušejte sami a nechte to na profíky.  „Kontroluje se tloušťka brzdového obložení a opotřebení či případné poškození brzdových kotoučů, množství a kvalita brzdové kapaliny, ale i těsnost brzdového systému,“ vysvětluje Daněk.

  Přípravu auta před dovolenou nepodceňujte.

 • 5.

  Dost vody i chladicí kapaliny

  Nejen při případném uvíznutí v zácpě na rozpálené dálnici se vám bude hodit mít dostatek vody. Pokud na cestě zjistíte, že je v systému chladicí kapaliny málo, je třeba ji doplnit. Když je nejhůř, a nemáte dost chladicí kapaliny nebo destilované vody, normální voda se dá dolít vždycky.

  Přípravu auta před dovolenou nepodceňujte.

 • 6.

  Nechte zkontrolovat podvozek

  Pro klid duše a bezpečí na cestách si najděte chvilku, zajeďte do kvalitního servisu a nechte prohlédnout podvozek. „Nechal bych určitě zkontrolovat případné vůle na podvozku, stav uložení, a zda jsou stejnoměrně opotřebované pneumatiky, popřípadě seřídit geometrii podvozku,“ říká Daněk.

  Servis auta před dovolenou nepodceňujte.

 • 7.

  Dobijte baterii

  I v tomto případě opět doporučujeme svěřit úkol odborníkovi. Každá baterie může mít jiné složení a některá vyžaduje použití speciální nabíječky, navíc novější vozidla mývají často specifický způsob nabíjení.

  Přípravu auta před dovolenou nepodceňujte.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy