Noví žadatelé už během jízd ztratí pojistku v podobě speciální motorky se dvěma řídítky a instruktorem za zády. Budou muset už v průběhu výcviku přesedlat na normální motorky a vyrazit sami do normálního provozu. Při zkouškách se pak budou testovat i vyhýbací manévry, nebo nouzové brzdění. Řadě autoškol přitom chybí prostory a musí nakoupit i nové vybavení. Na řadu tak přijde improvizace...

Připravte se na improvizaci

Samostatnou jízdu ani speciální úkony přitom nejde vyučovat v provozu ani na parkovišti, ale jen na bezpečných zkušebních plochách. Většina autoškol je nemá k dispozici a bude muset improvizovat. „Probíhat to bude muset bez výjimek jak je to v zákoně. Každá autoškola si bude muset najít nějaký výcvikový prostor. Budeme se s tím muset všichni nějak poprat,“ říká předseda Asociace autoškol ČR Ondřej Horázný.

Pojistěte se

Ve vyhlášce také není vyřešena zodpovědnost žadatele za škodu na majetku a zdravotní následk y případných zranění. „Učitel autoškoly ani zkušební komisař nemůže nést odpovědnost za žadatele, k terý jede na motocyklu samostatně a při neuposlechnutí jeho pok ynů nebo při nezvládnutí stroje či dopravní situace havaruje,“ varuje provozovatel autoškoly a motoškoly Matouš Landa. Mohlo by se tak hodit speciální pojištění odpovědnosti.

Jak bude jízda vypadat?

1. etapa (1 h na cvičišti, 2 h v mírném provozu) – Žadatel by měl zvládnout samostatnou jízdu na cvičišti a jízdu s učitelem (na cvičné motorce se dvěma řídítky) v mírném provozu mimo obec.

2. etapa (5 h ve středním provozu) – Výcvik bude probíhat běžném provozu v obcích i mimo obce. U začátečníků bude výcvik probíhat za přítomnosti učitele na výcvikovém motocyklu tak, jak to bylo běžné doposud.

3. etapa (5 h ve středním provozu) – Žadatel už by měl jezdit na motocyklu samostatně. Na konci etapy by měla být minimálně jedna hodina věnována nácviku krizových situací na cvičné ploše (vyhýbání, nouzové brzdění).

Samostatná jízda

Žadatelé o řidičský průkaz vyrazí na běžné motorce do běžného provozu. Učitel pojede za nimi na motorce, nebo i v autě a bude jim dávat pokyny prostřednictvím
bezdrátového komunikačního zařízení.