Píše to pondělní MF Dnes, která zná podrobnosti návrhu, který má strana dnes představit.

"Dopravci, kteří naší republikou projíždějí, tankují kvůli vysoké spotřební dani naftu v zahraničí. To vede k nižšímu vývěru daně, a to i přes mírný růst ekonomiky," řekl MfD člen rozpočtového výboru Sněmovny Michal Babák (VV), který návrh na snížení spotřební daně připravil.

VV tímto krokem vyslyšely přání dopravců i majitelů čerpacích stanic, kteří si na vysokou daň v porovnání s okolními zeměmi dlouhodobě stěžují. "Je to věc, po které voláme už od začátku roku," řekl předseda Společenství čerpacích stanic ČR Ivan Indráček.

Kalousek nesouhlasí!

Ministr financí Kalousek návrh odmítá. "Daň nižší o 2,50 znamená minimálně patnáctimiliardový výpadek příjmů státního rozpočtu. Na ministerstvu financí jsme přesvědčeni, že by ho nenahradila vyšší spotřeba nafty. Nesouhlasím s tímto návrhem i proto, že si myslím, že země okolo nás budou spotřební daň zvyšovat řekl deníku Kalousek.

Nápad příliš nepodporuje ani ODS. "Snížení spotřební daně je otázka diskuse. Ale autoritou je ministerstvo financí, od kterého očekáváme, že to má důkladně propočítané," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS).

Kdyby VV trvaly na svém, mohly by se spojit s opozicí a prohlasovat zákon koalici navzdory. "Snížení spotřební daně na naftu určitě podpoříme, my sami to navrhujeme už dlouho," řekl místopředseda ČSSD Milan Urban. Podporu nevylučuje ani KSČM, ale má své pochybnosti. "Je věc k diskusi, jestli by čerpadláři skutečně zlevnili naftu a zvýšil se výběr daní," uvedl poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Návrh vychází ze odborné studie

"Za návrhem nestojí dopravní lobbisté, ale odborná studie Vysoké školy ekonomické," obhajuje pozadí návrhu, který má i podporu stranických špiček VV. "Řidiči v Česku netankují naftu, protože cena není konkurenční," napsal děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík v analýze.
Naprosto proti je ale například ekonom ze společnosti Cyrrus a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jan Procházka. "Bylo by dobré počkat alespoň jeden rok, protože i okolní země hovoří o tom, že budou spotřební daň zvyšovat," míní.