Závodu se zúčastnil například pornoherec Robert Rosenberg nebo DJ Uwa a DJ Lucaso, který začátek závodu také moderoval. Na místě byly krásné hostesky, které ve dvou limuzínách vyrazily i na samotný závod. Start závodu všem autům kostkovanými praporky odmávly dvě sexy blondýnky.

Účastníci závodu míří nejprve na Slovensko. Prvním cílem je závodní okruh v Dunajské Stredě, kde se od 18 hodin uskuteční hlavní závod, jehož vítěz získá jako cenu diamant. Část účastníků pak bude podle informací Blesk.cz pokračovat přes Slovinsko do Itálie a trajektem dále do Řecka, kde stráví týdenní dovolenou.

Video
délka: 01:19.96
360p 240p

Třetí ročník ilegálního závodu českých a slovenských boháčů Diamond Race odstartoval před hotelem Hilton Richard Veselý

S nalepenou espézetkou se nejede

Část přihlášených účastníků závodu od hotelu Hilton vůbec nevyjela. Důvodem byly nalepené značky na předních stranách auta. Ty jsou ze zákona zakázané a policisté právě na tento přestupek hned několik desítek metrů od startu dávali pozor.

"Máme vepředu nalepenou značku, takže zřejmě vůbec nevyjedeme, všude hlídkují policajti. Zkoušíme teď na poslední chvíli sehnat značky plechové, ale už to asi nestihneme," řekl reportérovi Blesk.cz jeden z účastníků závodu.

"Ptal jsem se těch policajtů, jak je možné, že se stejnou značkou jezdil i ministr dopravy. Odpověděli mi, že ministr dopravy je nezajímá, protože spadají pod Ministerstvo vnitra," kroutí hlavou řidič. Za samolepku místo řádné espézetky údajně provinilcům hrozí zabavení řidičského průkazu až na půl roku.

Fotogalerie
15 fotografií

Závod s policejní asistencí

Celý závod je bedlivě sledován policií. Už na startu hlídal situaci policejní vrtulník a asi desítka policistů, kteří si všechny startující pečlivě natáčeli na kameru. Policejní hlídky budou číhat i po celé plánované trase závodu, jelikož je pravděpodobné, že závodníky budou jejich silná auta svádět k rychlé jízdě a porušování silničních pravidel.

Aby se předešlo incidentům, které provázely například loňský ročník, kdy krátce po jeho zahájení byla v Německu několika závodníkům zabavena jejich vozidla, musel každý z účastníků podepsat prohlášení, že nebudou předpisy porušovat. Pokud by je porušili, hrozí jim vyloučení ze závodu.

Opatření, které mají policii ztížit represe proti účastníkům závodu, je letos víc. Hostesky například kvůli policii ještě před začátkem závodu přelepovaly písmena "RA" v logu DIAMOND RACE, které má na autě nalepené každý z účastníků, samolepkou s veverkou z filmu Doba ledová...

Trasu nemohou stihnout bez přestupků

Na okruhu by měli podle plánu být první účastníci už ve 13:00. Na tuto hodinu mají zamluvenou zkušební jízdu. Podle serveru Mapy.cz ale měří trasa z Prahy do Dunajské Stredy přes 380 kilometrů a je počítáno se čtyřmi hodinami jízdy. Pokud by tedy účastníci dodržovali pravidla, nemůžou zkušební jízdu ve 13:00 stihnout.

Účastníky bude doprovázet i advokát, který je připraven řešit konflikty s policisty. "Všichni byli poučeni o pravidlech a dostali i tabulku pokut," řekl novinářům advokát František Šejnost. Policie bude na neoficiální závod dohlížet a nasadila rychlé policejní vozy i motorky.

Loni se v Německu zabavilo 35 závodících aut

Letos spolu policie a pořadatelé poprvé komunikují. Loňský závod provázely problémy. Zatímco na českém území tehdy policie nezasáhla a sklidila za to kritiku, hned za hranicí německá policie zadržela na tři dny 35 automobilů. Majiteli každého auta uložila pokutu 1000 eur (asi 24.700 korun).

Česká policie loni tvrdila, že účastníky závodu nemohla zastavit. Neměla prý na to prostředky a zákon, který by to umožnil, závodníci neporušili. Aby policie zabránila majitelům drahých aut pokračovat v jízdě, museli by prý řídit opilí, způsobit smrtelnou nehodu či sedět za volantem bez řidičského oprávnění.