Dělníci na dílnách v nich povinně pracují. Nechyběly ani při přestřihávání pásky k zahájení výroby.

Fotogalerie
5 fotografií

Továrna na auta, která v pondělí oficiálně zahájila produkci vozů Hyundai i30, vyrostla na polích, kde se ještě před dvěma roky pěstovalo vyhlášené nošovické zelí. "Nemáme žádné komíny, naše továrna je ekologická," chlubil se prezident firmy Kim Eok-Jo. V dílnách bylo opravdu až sterilně čisto a k práci dokonce hrála hudba.

"Dělníci mají bleděmodré montérky, kontroloři oranžové," vysvětlil mluvčí automobilky Petr Vaněk. A jako povinný doplněk bílé rukavičky! Ovšem ne kvůli ochraně rukou, ale aby neutrpělo auto.

"Pracovníci nesmějí mít hodinky, prstýnky a další šperky, aby například neponičili lak," doplnil Vaněk.

Korejská společnost na Moravě zavedla i netradiční pracovní dobu. Dělníci i úředníci nastupují do práce v 7 hodin, zatímco v jiných fabrikách je to o hodinu dříve. Končí se v 15.45. Po každých dvou hodinách je desetiminutová přestávka. Tu tráví dělníci v oddechových koutcích, které jsou na každé dílně.

"Každá hala má také svou jídelnu, kam chodí pracovníci na oběd. Na ten mají 40 minut," dodal mluvčí. Před továrnou je fotbalové hřiště, aby mohli zaměstnanci sportovat.


Víte, že...

■ model Hyundai i30 z dovozu zatím stojí 319 900 korun. O případné slevě modelů vyrobených v ČR se zatím jedná.
■ v Nošovicích pracuje 1800 zaměstnanců, do konce roku by jich ještě 400 mělo přibýt.
■ na listopad a prosinec má automobilka potvrzených 14 tisíc objednávek na vůz Hyundai i30. V roce 2009 plánuje výrobu 185 000 aut.
■ zatím se pracuje jen na jednu směnu, v 1. čtvrtletí roku 2009 budou směny dvě.
■ od roku 2011 chtějí ročně produkovat 300 000 vozů.
■ krajský úřad schválil pro každou z 540 domácností v Nošovicích odškodnění ve výši sto tisíc korun za ztížené životní podmínky během výstavby.